Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) zveřejnil závěry zpráv auditorských firem EY a PWC o svých příjmech. Obě potvrdily jeho dřívější vyjádření, že v letech 1996 až 2015 měl celkové příjmy 2,4 miliardy korun. Obě firmy ve svých zprávách upozornily, že tyto dokumenty nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.
Auditoři uvádějí, že zprávy byly vypracovány za účelem prokázání toho, že měl Babiš dostatečné prostředky pro nákup dluhopisů koncernu Agrofert. Společnost na konci roku 2012, kdy ji Babiš vlastnil, vydala korunové obligace za tři miliardy korun. Vicepremiér nakoupil dluhopisy zhruba za 1,5 miliardy korun.
Ze zpráv auditorských firem vyplývá, že do roku 2013, kdy Babiš dluhopisy nakoupil, měl čisté příjmy přesahující 1,8 miliardy korun.
Server Echo24 v lednu přišel s pochybnostmi o tom, zda Babišovy příjmy na nákup dluhopisů stačily. Babiš tyto výtky vždy odmítal.
Zprávy EY a PWC konstatovaly, že Babiš měl v letech 1996 až 2015 zdanitelné příjmy 1,861 miliardy korun, po zdanění si tak vydělal 1,504 miliardy. V letech 2009 až 2011 měl příjmy z prodeje akcií osvobozené od daně v celkové výši 748 milionů korun. Z nakoupených dluhopisů Agrofertu, jejichž úrok nepodléhá zdanění, plynul Babišovi v roce 2014 výnos 76 milionů korun, v roce 2015 to bylo 90 milionů korun.
Auditoři uvedli, že srovnali údaje z Babišových daňových přiznání a smlouvy o prodeji akcií tří společností v letech 2009 až 2011 s finančními pohyby na jeho účtu. Potvrdili také, že Babiš ze svého účtu zaplatil nákup dluhopisů Agrofertu a že úroky z dluhopisů byly připsány na vicepremiérův účet.
Analytici připomínají, že zprávy nejsou auditem v pravém smyslu slova. "Jde opravdu o pouhé zprávy. Jejich právní význam je nižší než význam plnohodnotného auditu," sdělil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Mohou však podle něj posloužit k tomu, aby se "vlk nažral a koza zůstala celá", a ministr financí tak bude moci argumentovat, že disponuje příznivou zprávou hned od dvou auditorských firem. "Obě společnosti ale samy přiznávají, že plnohodnotný audit by mohl ústit v jiný závěr. "Nelze vyloučit, že i takový, který by byl vůči Babišovi méně příznivý," dodal Kovanda.
"Uvedené zprávy o věcných zjištěních dvou mezinárodních poradenských společností jsou prostou matematikou, a sice, že jedna plus jedna jsou dvě. Konkrétně, že údaje z prohlášení pana ing. Babiše odpovídají údajům v předložených dokumentech," doplnil Tomáš Brabec, partner poradenské a auditorské společnosti APOGEO AUDIT. A v tomto ohledu podle něj hovoří zprávy jasně, že Babiš zdroje na pořízení dluhopisů měl. "Auditor však není nadán žádnou vyšetřovací kompetencí, a předložený audit tak minimálně v oblasti dosažených osvobozených příjmů neosvědčuje, že tento osvobozený příjem byl fakticky realizován," dodal.
Babiš vlastnil Agrofert do letošního února, kdy ho kvůli novému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.
Situace kolem nákupu dluhopisů Agrofertu vyvolala spory ve vládní koalici. Ty se ale netýkaly přímo pořízení cenných papírů, ale toho, že úrok z dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny nepodléhá zdanění. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v dopise Babišovi žádal o informace, zda Finanční správa záležitost prošetřuje kvůli podezření z pokusu obejít placení daně. Babiš opakovaně odmítl, že by nákupem dluhopisů Agrofertu jakkoli porušil zákon.