"Akce" pekařství
Babišovi voliči si připlatí. Housky dostanou za speciální cenu
26.05.2017 16:18 Původní zpráva
Chcete si koupit housku a volili jste hnutí ANO Andreje Babiše? V takovém případě zaplatíte 29,90 Kč, tedy sedminásobek běžné ceny. To je přístup, který k zákazníkům zvolila Miroslava Solanská, majitelka jednoho karlínského pekařství.
Zavedení elektronické evidence tržeb prý majitelce pekařství ztěžuje podnikání, a tak se rozhodla, že Babišovy voliči by u ní v obchodě měli za housku platit třicet korun. V reálu jde ale spíše o gesto a recesi. Sama Solanská přiznává, že housku si zatím nikdo nevybral. V případě že by skutečně takovou cenu babišovcům účtovala, porušila by tím zákon o ochraně spotřebitele.
"Už v lednu jsem začala řešit, jak propojím svůj notebook s tiskárnou a pokladnou, abych vše stihla včas. Strávila jsem tím spoustu času, vydala hodně peněz na benzin a na odborníka, který mi s tím pomáhal, ale stále se to nedařilo. Nakonec jsem musela koupit jiný notebook a jinou tiskárnu a vyšlo mě to na zhruba osm tisíc korun," svěřila se Solanská serveru Aktualne.cz
Solanská si stěžuje i na časté výpadky techniky, k nimž dochází až třicetkrát za den. V takovou chvíli si musí napsat všechny objednávky na papír a zpětně je pak zadat do systému. Tím se v obchodě tvoří fronty a někteří zákazníci odchází, vysvětlila majitelka pekárny.
Finanční správa se brání, že k výpadkům tak často nedochází. "Letos k žádným výpadkům v příjmu tržeb do systému EET nedošlo. Doba odezvy systému se na straně Finanční správy pohybuje okolo jedné desetiny sekundy," uvedla Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.
Házet klacky pod nohy
Další znatelný rozdíl od zavedení EET vidí šestapadesátiletá majitelka pekařství v neustálém tisknutí účtenek. Dříve utratila za papírové kotouče do tiskárny kolem osmdesáti korun měsíčně, od zavedení elektronické evidence tržeb částka narostla na pět set korun za měsíc. Vytisknutím jedné účtenky se z role odmotá 16 cm.
"Hodně mi vadí to, jak se zbytečně plýtvá. Třídím odpad, ale tyto účtenky mi ze sběrny vrátili, že mají jedovatý potisk a nejdou recyklovat. Lidé si také stěžují, že písmo po pár měsících mizí, a když ho potřebují do účetnictví, musí si účtenku znovu okopírovat, což je další plýtvání," rozčiluje se pekařka, která vedle prodeje pečiva v karlínském krámku vlastní pekárnu v Unhošti, jež zásobuje zhruba 40 malých krámků. "Všichni, kterým dodávám, si stěžují na podobné problémy," uvádí Solanská.
Solanská říká, že EET jí a další prodavačce denně přidělá okolo hodiny práce navíc. Uznává, že to může být způsobeno tím, že je již starší a přesné zadávání položek do systému jí zabere víc času proto, že už tak dobře nevidí. Kontroly účetnictví se pekařka nebojí, pořádek podle ní musí být. Vadí jí ale, že stát jí předem podezírá z toho, že podvádí.
"Nekrademe, naše práce nás baví, ale stále nám někdo hází klacky pod nohy a podezírá nás, že si schováváme rohlíky, a to mě hodně trápí," uzavírá majitelka pekárna Solanská, proč se rozhodla Babišovým voličům účtovat zvláštní přirážku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.