Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) je existenčně závislé na ministerstvu financí, roky dostává ročně šest až osm milionů korun. Ministerstvo však oznámilo, že se podívá na hospodaření svazu, jehož řady opouštějí osobnosti pamatující boj proti nacismu.
Předseda ČSBS Jaroslav Vodička vede svaz pevnou rukou, nepřipouští neposlušnost a na poslední schůzi vedení využil nových stanov a nechal vyloučit kritiky, kteří upozorňovali na neprůhledné hospodaření organizace a nevábné životopisy vedoucích činovníků. V reakci na to opouštějí svaz například poslední lidické ženy, veterán od Tobruku a další pamětníci. Nesouhlasí s nedemokratickými praktikami Jaroslava Vodičky. Odchodem pamětníků druhé světové války se čím dál více nabízí otázka, zda má SČBS vůbec smysl. Pravidelnou dotaci pro svaz už odmítl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
"Budeme žádat vysvětlení, pokud se tam zneužívají prostředky, tak určitě s tím nebudeme souhlasit. Musíme to vyhodnotit a svaz se musí obhájit," řekl Českému rozhlasu ministr financí Andrej Babiš (ANO).
"Je-li situace tak vážná, je ke zvážení zda svaz s tímto vedením dále podporovat. Je mi velmi líto, že se tato organizace dostala do této situace," odpověděl pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanec a člen rozpočtového výboru Roman Kubíček (ANO). Chce si počkat na výsledky kontroly, ale budoucnost organizace podle něj závisí na "činnost lidí, kteří si status bojovníků za svobodu zaslouží a nesmí sloužit k obohacování těch, kteří na činnosti svazu pouze parazitují".
S omezením příspěvku pro Vodičkův svaz souhlasí i další člen výboru Karel Rais (ANO), mimo jiné syn vězně, který přežil koncentrák. "Chování vedení této instituce je stále více kontraverzní a diskutabilní," konstatuje Rais.
Opatrnější je předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSBS). Chce se sejít s Jaroslavem Vodičkou i lidmi, kteří ze svazu odešli, například s vojenským historikem Eduardem Stehlíkem. Vyzval kontrolní výbor, aby se zvážila kontrola NKÚ v SBČS. Brát peníze mu však nechce. "Osobně nejsem pro odmítnutí či snížení dotace. Peníze mají být určeny primárně i na činnost základních organizací svazu. A proč je trestat za možné excesy vedení a pana předsedy Vodičky, o kterých vím pouze z médií? Jsem pro zpřísnění podmínek poskytování dotace a pro prošetření nakládání ČSBS s veřejnými prostředky. A z toho by pak měly být vyvozena další opatření," uvedl pro TÝDEN.CZ Votava.
Zpochybnil i náhlý zájem Andreje Babiše, protože podle zákona je svaz povinen každoročně ministerstvu financí dotaci kvůli kontrole vyúčtovat: "Tak nevím, co ministerstvo financí dosud dělalo a jak vyúčtovaní kontrolovalo."
Vodička požádal NKÚ o kontrolu |
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička písemně požádal prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby uskutečnil hloubkovou finanční kontrolu hospodaření svazu. Vodička v tiskovém prohlášení uvedl, že tak chce zamezit spekulacím o údajném špatném hospodaření. Kvůli těmto informacím chce i ministerstvo financí prověřit, jak svaz nakládá se státními penězi. Vodička uvedl, že ministerskou kontrolu vítá. Pro letošní rok dostal spolek z rozpočtu přes šest milionů korun. Mluvčí NKÚ Olga Málková poznamenala, že na hospodaření ČSBS, který je podle svých webových stránek spolkem, se působnost NKÚ obecně nevztahuje. Jediným případem, kdy by úřad mohl kontrolovat část hospodaření svazu, by byly případné státní dotace a peníze ze zahraničí. "Jsem přesvědčen, že výsledky kontrol utnou veškeré záměrně vytvářené spekulace o špatném hospodaření ČSBS," uvedl Vodička. V nejbližší době předpokládá svolání ústředního výboru svazu, který by se měl zabývat záležitostmi nejen ohledně hospodaření, ale i děním kolem svazu. - čtk - |