Nejasná situace v OKD
Bakala dofáral a havíři plánují tažení na Prahu
27.02.2016 14:15 Původní zpráva
Už v květnu možná havíři z Ostravska potáhnou na Prahu. Nerozčílilo je, že Zdeněk Bakala definitivně dofáral a vzdal se všech svých akcií v těžební společnost NWR, kterou nyní ovládá britská investiční skupina AHG. Bojí se předpokládané platební neschopnosti NWR a nechtějí zůstat bez výplat.
"Což kdybych tak jednou prokletým kahanem do štoly mrštil," napsal kdysi básník a literární patron havířů Petr Bezruč v jednom svém opusu. Je to skoro revoluční výzva ke generální stávce, ve stávkové pohotovosti je přitom nyní většina havířů z firmy Ostravsko-karvinské doly (OKD), kterou vlastní těžební firma NWR. Zdeňka Bakalu měli havíři už dávno za všiváka, který se prý na OKD jen obohacoval na hraně zákona, takže jeho odchod sice vítají, ale ne nějak nadšeně. "Bakala tady vytuneloval, co se dalo. Ale dneska je jedno, kdo nás vlastní, protože s hornictvím na Ostravsku je konec. To všichni víme," rezignovaně přemítá před bránou Dolu Paskov horník Lukáš Vašek. Bakala skutečně z OKD vyvedl prosperující bytový fond či dopravu, do podzemí se přitom podle dostupných zpráv podíval pouze dvakrát, sfáral v listopadu 2004 a pak už jen v říjnu 2005.
Lukáš Vašek je provozním elektrikářem v rubání už šest let a osm hodin denně maká ve štolách v hloubce kolem tisíc metrů pod mořem. V prachu, horku a s rizikem, že po důlním neštěstí už nemusí vyfárat. "Do stávky půjdu všemi deseti, přece nejsem stávkokaz. Zároveň se ale poohlížím po novém místě. V automobilce Hyundai bych měl jako seřizovač specialista zhruba stejný plat," už si zjistil. Tedy něco přes 25 tisíc korun měsíčně. O práci v OKD přijde po zavření šachet přes deset tisíc zaměstnanců či pracovníků, které do podzemí posílají smluvní agentury. Pokud se zhroutí platební schopnost NWR, budou havíři žádat odškodné či odstupné po státu. Stávka namířená proti nástupcům Zdeňka Bakaly se promění v protesty proti premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.
Když přestanou havířům chodit výplaty, horníci nepojedou protestovat do Velké Británie před sídla investiční skupiny AHG, zato zamíří do Prahy před ministerstvo průmyslu a před budovu vlády. A vzhledem k prudké povaze mnohých havířů, bez potyček se demonstrace neobejdou. Zřejmě se zopakuje něco podobného jako na počátku loňského roku v Polsku, kde vypukla hromadná stávka havířů namířená proti záměrům státu zahájit rozsáhlý útlum dolů (v Polsku je většina šachet v držení státu). Demonstranti okupovali šachty, došlo i na střety s policií, násilné potyčky, střelbu z gumových projektilů i vážná zranění. Vláda nakonec ustoupila a od té doby uhelné hornictví dále dotuje. "Pro havíře by v takové kritické chvíli bylo přijatelné, kdyby je česká vláda vyplatila ze svého. Pak bude na panu premiérovi, aby dlužnou částku vymáhal od NWR," navrhuje šéf odborů na Dole Paskov Rostislav Palička, jak by také mohla vláda pomoci. Stávková pohotovost je vyhlášena do dubna. Pokud do té doby havíři neuslyší, jakým způsobem bude finančně zajištěn jejich odhod z OKD, v květnu se začne hlasovat o stávce. Referenda se musí účastnit nejméně padesát procent zaměstnanců, z nichž dvě třetiny musejí hlasovat pro stávku. A pak teprve mohou "prokletým kahanem do štoly mrštit".
* Proč dále padají světové ceny uhlí?
* Existuje ještě vůbec nějaká možnost na záchranu černouhelného hornictví na severu Moravy a ve Slezsku?
* Jak bude probíhat případná stávka horníků OKD?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.