Báli se migrace, tvrdí Zeman. Kalousek: Moskva teď slaví

Domácí
24. 6. 2016 07:51
Miroslav Kalousek (TOP 09).
Miroslav Kalousek (TOP 09).

Po změnách v Evropské unii poté, co v britském referendu vyhráli stoupenci odchodu z EU, volají někteří čeští politici. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska takzvaný brexit oslavuje Rusko. Odchod z EU bude pro Británii těžký ekonomický šok, uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Výsledek britského referenda není konec světa, natožpak unie, uvedl na Facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky.

"Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá," uvedl Sobotka. Očekává, že Británie bude muset zápasit o udržení Skotska. Unie by se podle Sobotky měla změnit. "Ne proto, že Británie vystoupila, ale protože evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti," řekl Sobotka.

Prezident Miloš Zeman je z výsledku britského referenda zklamán. Na Evropskou unii bude mít podle něj nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem. Za jeden z hlavních faktorů rozhodnutí Britů o vystoupení z EU považuje obavy z migrace.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se obává, že na volbě Britů opustit Evropskou unii vydělají euroskeptici a populisté v celé Evropě. Výsledek se podle něj dá označit za šok. Při dalším jednání musí převážit racionalita, nesmí se projevit snaha Britům odchod "osladit", uvedl ministr. Podle ministra se projevilo, že referendum má jako nástroj řadu úskalí. "Jsou tam jen dvě možnosti, ano a ne, červená a zelená. Ale v životě je spousta dalších nuancí," uvedl. Právě chybějící možnost "ano, ale" považuje za důvod těsných výsledků referenda. Bez zastírání jsem pro Británii v unii, řekl.

Británie je podle Stropnického z řady důvodů významným komponentem v Evropě. "Je potřeba to nyní nějak vstřebat a pak racionálně řešit. Už teď se spřádají teorie a závěry, nepochybně na tom vydělají euroskeptici a populisté v celé Evropě. Spousta politiků se bude snažit na tom nabrat body," řekl.

Změnu potřebuje EU podle europoslance Jana Zahradila (ODS) a prioritou je jednat o reformě unie podle europoslance Pavla Teličky (za ANO). Podle Teličky lze některé otázky řešit beze změn unijních smluv, další problémy však úpravy dokumentů vyžadují. "Myslím si, že čelíme několika výzvám, kde občané čekají řešení palčivých otázek, a ty si myslím, že nebude možné řešit, aniž by se otevřely zakládající smluvní dokumenty," řekl v ČT. Jmenoval vnitřní a vnější bezpečnost včetně migrační krize nebo evropskou obranu. Telička očekává, že k brexitu se Evropský parlament sejde v úterý.

Podle Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Česká republika by měla ošetřit své zájmy, třeba si zajistit výjimku z přijetí eura a v oblasti azylové a migrační politiky, dodal.

EU potřebuje reformu také podle předsedy Hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. "Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám," uvedl na Twitteru.

Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. "Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně," uvedl na Twitteru. Naznačil, že Británie teď může čelit snahám o odtržení Skotska a Severního Irska. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je třeba vstřebat šok a racionálně se postavit realitě. "Na obou stranách La Manche!" dodal na Twitteru.

Libra padá, Moskva slaví, uvedl na sociálních sítích Kalousek. Nejen finanční a hospodářské náklady brexitu podle něj budou velké. "Nejdůležitější je uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní," řekl Kalousek. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal.

Britské referendum je varováním pro vlády, které chtějí zejména na mezinárodní úrovni uvázat občany k povinnostem mimo jejich zájmy, uvedl v prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. Výsledek totiž podle něj ukazuje, že vůle vlád nemusí být shodná s vůlí jejich občanů.

Úsvit, Svobodní či Okamura vítají rozhodnutí Britů

Velká Británie není odpadlík, ale reformátor Evropy, myslí si opoziční Úsvit - Národní koalice po referendu, ve kterém se tamní občané vyslovili pro opuštění Evropské unie. Takzvaný brexit uvítala Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strany mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku.

Úsvit pogratuloval Britům k odvážné volbě. "Odchod Británie z Evropské unie je malým krůčkem pro Británii, ale velkým krokem pro celou Evropu," uvedl v tiskové zprávě předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Česko podle něho musí Británii následovat a rovněž vypsat všelidové hlasování. "Referendum o vystoupení z EU není cíl, ale cesta. Je to cesta, jak společně s Velkou Británií vrátit Evropu před Lisabonskou smlouvu," řekl Lidinský.

Verdikt Britů uvítalo i hnutí Tomia Okamury, je podle něj "důkazem obrovské demokratické tradice Velké Británie, je důkazem hrdosti, nezávislosti a svobodné vůle britských občanů". Rovněž podle Okamurova hnutí by se mělo referendum uskutečnit i v Česku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ