Prohlášení frontmana skupiny Gipsy.cz Radka Bangy o umístění kontroverzní kapely Ortel v anketě Český slavík 2016 vyvolalo řadu diskuzí. Kromě zastání se stal i terčem nevybíravých útoků na sociálních sítích, přičemž fanoušci oceněné kapely měli údajně hrozit i vypálením redakce serveru Romea.cz.
V průběhu sobotního předávání cen Český slavík se Banga spolu se svou manželkou a několika dalšími umělci zvedl, začal pískat a nakonec na protest proti Ortelu velmi rozhořčeně opustil sál Karlínského divadla. "Moji předci byli v koncentráku. Přece nebudeme tolerovat fašisty v takovéhle anketě. Proboha, lidi, proberte se, přece nemůžeme mlčet, nemůžeme tomu tleskat, nemůžeme tam sedět a nic nedělat," řekl Banga bezprostředně po svém odchodu ze sálu serveru Romea.cz. Svůj názor názor o den později doplnil na své facebookové stránce: "Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců - ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu - TLESKALI JSTE NACISTŮM."
Výhrůžky na sociálních sítích
Bangův profil se od té doby plní rasistickými komentáři a urážkami, které z velké části pocházejí od fanoušků skupiny Ortel. "Zasranej cikán ... pane bože ať už je začnem střílet, pakáž parazitující všude," bylo například uvedeno v jednom z nich. Útokům čelí i server Romea.cz, který Bangovy názory zveřejnil. Někteří lidé podle zmíněného serveru v diskuzích vyhrožují i vypálením redakce.
Navzdory tomu Banga získává i podporu lidí, kteří jeho názor oceňují, stejně jako odvahu veřejně se postavit proti projevům nenávisti. "Musím podotknout, že můj komentář má stále více pozitivních lajků, takže věřím, že moje slova byla převážně pochopena. Méně je lidí, kterých se to dotklo, tedy těch 'slušných inteligentních českých občanů'. Každý může na diskuzi pod mým článkem, ve kterém jsem vyjádřil svůj názor, přijít a udělat si o úrovni, s jakou vyjadřují svůj názor tito čeští nerasisté, nexonofobové, neanticiganisti, neneonacionalisti a neantisemiti ovládající perfektně češtinu, vlastní obrázek," citoval Bangu server.
Píseň kontroverzní kapely Ortel Hadr se stala hymnou dnes již rozpuštěné neonacistické Dělnické strany. Frontman skupiny Tomáš Ortel je znám svou účastí na extremistických demonstracích. "Nesmíme se dívat na Ortel jen jako na texty Mešita, Cizinec nebo Hadr či symbol lebky na košili, ale vzít to jako celek. Tomáš Ortel se stal mezi neonacisty známým jako zakladatel neonacistické skupiny Conflict 88, v níž stále hraje jeho bratr. Důkazů, že s nimi více jak sympatizuje a aktivně se účastní jejich koncertů, je plný internet. A tvrdí-li dnes, že ji 'jen' založil, tak lže. Ve svých prohlášeních se sice od neonacistů distancoval, ale faktem je, že je zván a chodí na jejich veřejné akce, demonstrace a rasistické pochody a členové kapely úzce aktivně s jejich buňkami spolupracují. Ortel je symbolem extrémní pravice, a pokud tvrdí opak, tak čůrá proti větru," dodal Banga.