Vydat, nebo natrvalo krýt? Další kolečko jednání o osudu poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky (nezařazený), které policie podezřívá z úplatkářství, čeká sněmovnu už toto úterý. Konkrétně si chce mandátový a imunitní výbor vyslechnout oba zúčastněné. Faktický lídr Věcí veřejných Bárta už ale avizoval, že za poslanci nedorazí.
"Dne 4. července mi byla doručena omluva z jednání od poslance Víta Bárty kvůli nepřítomnosti jeho advokáta," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Škárka naopak přijde. "V devět hodin tam budu," potvrdil poslanec.
Úterní jednání výboru přitom může být klíčové. Není totiž vyloučeno, že se o budoucnosti obou poslanců rozhodne už na něm. Záležet bude hlavně na organizačním výboru a šéfce sněmovny Miroslavě Němcové (ODS), na kdy hlasování sněmovny o vydání "hříšníků" zařadí.
"Mandátový a imunitní výbor je připraven rozhodnout již na úterním jednání ještě před zahájením mimořádné schůze sněmovny," prohlásil Tejc.
Podle precedentů z minulosti je však více pravděpodobné, že poslanci o imunitě Bárty a Škárky rozhodnou až na konci prázdnin – na řádném jednání dolní komory. Mimo jiné i proto, aby si pak poslanci nemohli na rychlý "proces" stěžovat.
Spíš vydat
"Výslech" Bárty se Škárkou následuje poté, co se poslanci mandátového a imunitního výboru v uplynulých dnech seznamovali s policejním spisem. Řada z nich má už nyní jasno, jaké doporučení by vydali celé sněmovně.
"Spíše se kloním k tomu, že bychom měli doporučit vydání. Je to docela závažná věc a nevím, zda by sněmovna měla rozhodovat o tom, zda je někdo vinen, nebo nevinen. To přísluší soudu," uvedl Tejc. A podobně se vyslovila většina jeho kolegů z výboru, které redakce oslovila a kteří už si o věci udělali názor.
Oč v případu jde? |
Někdejšího ministra dopravy a neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bártu chce policie stíhat kvůli podezření, že uplácel bývalé spolustraníky z VV - Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (oba VV vyloučily ze svých řad poté, co se obrátili proti Bártovi - pozn. red.). Škárku pak policie viní z toho, že úplatek od Bárty přijal. |
"Díval jsme se na to z pohledu toho, zda policie nepřihlížela při žádosti o vydání k faktu, že se jedná o poslance. A mám pocit, že ne," vysvětlil Jan Vidím (ODS), proč není důvod Bártu se Škárkou před policií skrývat. Kdyby je totiž sněmovna nevydala, policie by už na ně ve stejné věci nikdy nedosáhla.
Politický boj?
Pochybnosti nad tím, aby sněmovna zbavila oba poslance imunity, naopak vyjádřil poslanec Marek Benda (ODS). "Je to zcela zjevně politický boj uvnitř jedné politické strany a těžko se tam bude prosazovat veřejný zájem," uvedl. Zdůraznil však, že je jeho stanovisko předběžné a neříká, jak bude nakonec hlasovat.
Řada poslanců si pak nechávala zadní vrátka se slovy, že ještě všechny podklady od policie důkladně neprostudovala.
V takovém duchu se vyjádřila i jediná zástupkyně Věcí veřejných v mandátovém a imunitním výboru Jana Drastichová. "Zatím se k ničemu nekloním, protože nemám celý prostudovaný spis a chybí mi podstatné věci," napsala on-line deníku TÝDEN.CZ poslankyně. Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake se už ke spisu nedostala, protože po vstupu do vlády z výboru odešla. "Uniklo mi to asi o asi šest hodin," smála se.