Bárta šel do politiky, aby získal ekonomickou moc

Domácí
8. 4. 2011 06:19
Vít Bárta šel údajně do politiky pro zakázky.
Vít Bárta šel údajně do politiky pro zakázky.

Korumpujeme, zastrašujeme, podporujeme klientelismus, děláme další nepěkné věci. To napsal Vít Bárta ve svém dosud tajném plánu v roce 2008. Šéf mocné bezpečnostní agentury ABL - nyní neformální šéf strany Věci veřejné a ministr dopravy - v něm přiznává, že chce do politiky, aby získal ekonomickou moc. V interním dokumentu Bárta představil svou strategii do roku 2014, dokument získala MF Dnes. Přitom od začátku svého politického působení Bárta veřejnosti tvrdil, že mu nejde o byznys. Na důkaz toho prodal svůj podíl v ABL bratrovi. Nyní se ke své strategii a informacím z ní nevyjadřuje.

Anketa:

Má premiér Nečas odvolat Víta Bártu ze své vlády?

Bárta si podle MF Dnes svolal v říjnu roku 2008 své blízké spolupracovníky z ABL na tajné jednání do hotelu Chateau Mcely na Nymbursku. Předložil jim strategii, podle které se měli řídit až do roku 2014. "Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," uvedl tehdy ředitel ABL Bárta. Vysvětlil, že velké zakázky získávají vždy ti "nejlepší" - tedy firmy s největším obratem a počtem zaměstnanců.

"Propojení ekonomické a politické moci potvrzují statistiky, že 40 procent zakázek v EU pro soukromé bezpečnostní agentury je zadáváno veřejným sektorem," řekl před třemi lety Bárta na tajné poradě. Z toho podle něj vyplývá, že nelze oddělovat ekonomickou a politickou moc.

Současný ministr dopravy před třemi lety také uvedl, jak chce svých cílů dosáhnout. "Musíme vytvořit nejsilnější soukromou bezpečnostní službu v zemi. Musíme dosáhnout dominantního postavení na trhu a posilovat vlastní pseudokonkurenční firmy. A rozvíjet nové kategorie zákazníků ve veřejné správě (zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby)," popsal své ekonomické cíle.

Dva roky poté, co se Bárta představil svou strategii, se dostal se svou stranou do Poslanecké sněmovny a sám usedl do křesla ministra dopravy. A manažeři, jimž svůj plán předestřel, obsadili důležité posty ve státní sféře, i jako náměstci ministrů.

"Korumpujeme, infiltrujeme se"

Hotel Chateau Mcely, kde se odehrálo tajné jednání.Bárta se při vysvětlování své strategie v roce 2008 přiznal i k tomu, že používá nevybíravé metody a postupy. "Je třeba si přiznat, že my jako top manažeři se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme - například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus," uvedl Bárta.

Jako takzvaný ekonomicko-politický cíl si Bárta vytyčil "rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity", za politické cíle označil vybudování koalice VV s ODS na magistrátě v roce 2010, ovládnutí radnice Prahy 1 a Prahy 5 v roce 2010 a rozvoj vztahů s politiky ČSSD... "A v roce 2014 získání 30 procent ODS v Praze, nebo VV získají 30 procent rady magistrátu," napsal v roce 2008.

V květnu 2007 na školení manažerů v ABL, ze kterého má MfD nahrávku, prý zase řekl, že k získání klientů a zákazníků je potřeba udělat všechno možné včetně totální infiltrace do prostředí potenciálního zákazníka.

"Dokážu si představit, že když mám opravdu velkého zajímavého zákazníka, že na něj na dva dny nebo na týden někoho posadíme, abychom věděli, kde je, co dělá, s kým se stýká. A potom se pokusíme infiltrovat natvrdo do jeho prostředí," nabádal Bárta manažery.

Do loňských voleb vedl Bárta Věci veřejné s hesly "vyžeňme dinosaury, zastavme korupci a klientelismus". Stranu dostal do parlamentu a sám se stal ministrem, upozornila MF Dnes.

Krize Věcí veřejných

Kolem vládní partaje Víta Bárty Věcí veřejných je v poslední době velmi rušno. Vyšlo totiž najevo, že Bárta platil některým poslancům za loajalitu. V souvislosti s tím podali Kristýna Kočí (nyní už exšéfka poslaneckého klubu VV dostala od Bárty údajně půl milionu korun) a Jaroslav Škárka (bývalý výkonný místopředseda, prý dostal od Bárty 170 tisíc) trestní oznámení. Oba byli z VV vyloučeni.

 

Věci veřejné v pátek dopoledne zasednou ve svém pražském sídle k dalšímu kolu jednání svého poslaneckého klubu, na němž řeší situaci, do níž se dostaly po zveřejnění případů údajné korupce ve straně. Na programu budou mít mimo jiné volbu nového šéfa poslaneckého klubu.

 

ODS a TOP 09, koaliční partneři Věcí veřejných, daly nejmenší vládní straně čas právě do pátku, aby dostatečně vysvětlila kauzy s údajným uplácením některých svých členů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ