Bém: Lidé mi na ulici děkovali za Blanku i metro

Domácí
21. 8. 2016
Bývalý pražský primátor Pavel Bém.
Bývalý pražský primátor Pavel Bém.

S oligarchy se do Česka vrací totalita, myslí si bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). Znovu začal komentovat veřejné dění, ale kandidovat prý nikam nehodlá. Věří, že se česká politika do pěti let změní a Andrej Babiš prodá své mediální impérium.

Co se to kolem vás v poslední době děje? Výrazně jste zvýšil aktivitu na sociálních sítích, znovu se začínáte objevovat v médiích...

Tak to jste mě potěšili. Já už myslel, že novináři dnes žádné sociální sítě nesledují a jediné, co je zajímá, jsou pokyny a příkazy finančních oligarchů, kteří dnes řídí Česko. Nejspíše vás zklamu. Nikam nekandiduji ani nezakládám žádnou politickou stranu. Šest let jsem se s odstupem díval na činy svých následovníků a snažil se nekomentovat je. Žvanit umí každý. Slibovat pohádky také. Ale dotáhnout do konce stavbu metra, městských okruhů či jiných významných infrastrukturních staveb? Takových už je výrazně méně. A v Praze vymřeli zcela.

Podle vás se v hlavním městě za tu dobu skutečně nic neudělalo?

Za šest a půl roku se v Praze vystřídali tři primátoři a čtyři vlády, ale nevznikl jediný smysluplný projekt. Situace je dokonce tak absurdní, že je město předlužené, nic se nestaví, investice totálně zamrzly, nicméně na účtech Prahy jsou desítky miliard, které není za co utratit, protože nic není připraveno. A tak se utrácí za úplné pitomosti. Zbývající dva roky do voleb už uslyšíme jen prázdné sliby. Nezávidím příštím primátorům, protože situace je ještě horší, než si vůbec umíte představit. Lidem to nevadí a novináři to žerou i s navijákem. To prostě není možné nekomentovat.

Například na komunikaci na Facebooku asi nejste sám, své příspěvky navíc sponzorujete. Opravdu nechystáte návrat do politiky, třeba za dva roky do té komunální?

Opravdu ne. Českou republiku postihla infekce. Mnoho lidí zklamaných tradičními politickými stranami vsadilo na nové koně. Bohužel, noví koně přinášejí nové mravy a jistá nebezpečí. Například nám tak důvěrně známou totalitu se všemi představitelnými negativními důsledky: koncentrace politické moci, propojení ekonomiky státu s ekonomikou privátních subjektů, opanování mediálního světa, zneužívání policie či justice, státní dirigismus a paternalismus definovaný vybranou elitou. Dříve to bylo horních deset tisíc řízených ústředním výborem strany, dnes stačí pár Andrejů Babišů či Robertů Šlachtů. Takovou infekci je třeba nejprve diagnostikovat, pojmenovat a potom vyléčit. Lidé to snad dříve či později pochopí.

Co se podle vás musí stát?

Česko musí vystřízlivět z naivní a hloupé důvěřivosti v nové zázraky. Jako by ti noví neměli svou osobní historii. V ní je velmi snadné si přečíst, co jsou zač a o co jim jde. Dříve se o politice říkalo, že je špinavá, ale někdo ji dělat musí. Nevím, jestli je skutečně špinavá, ale vím, že ji dělají lidé, a ti jsou omylní. Důležité je, aby dělali více správných rozhodnutí než těch špatných. Přál bych si, aby Praha měla konečně zase vládu, která jenom nežvaní a něco skutečně dělá.

Co vlastně nyní děláte vy?

Jako psychiatr, psychoterapeut a rodinný terapeut léčím. Jako adiktolog učím na lékařské fakultě a hodně cestuji po světě. Společně s dvaceti bývalými prezidenty a politiky měníme mezinárodní přístup k problematice drog.

Mluví se i o tom, že máte poradenskou firmu na evropské dotace. Je to pravda?

Poradenskou firmu na evropské dotace nemám, i když jsem o tom v minulosti uvažoval. Téměř šest let jsem byl viceprezidentem Výboru regionů Evropského parlamentu a v Bruselu strávil snad rok svého života. Zkušeností mám tedy na rozdávání. Vlastně by to pro mě bylo až příliš snadné. A když je něco snadné, tak mě to nebaví. Takže moje podnikání je zaměřeno jinak. Zajímá mě ekologická energie. Žádná solární pole ničící českou krajinu. Žádné lány žluté řepky. To nemá s ekologií nic společného. Ale zajímají mě malé vodní elektrárny. A energie z obnovitelných zdrojů. Energetická recyklace plastového svinčíku, který kolem sebe vytváříme.

Myslíte, že už skončila doba, kdy byl Pavel Bém symbolem všeho zla v Praze?

Taková doba naštěstí nikdy nezačala. Vždycky byla obrovská spousta lidí, která mě potkávala na ulici se slovy: děkujeme za Blanku, okruhy, metro či za skvělý systém protipovodňové ochrany. Ale dnes je čím dál zřetelnější, že i navzdory snahám řady médií je konfrontace s tím, co udělal Bém, a co ti druzí po něm, tak tristní a neoddiskutovatelná, že i mí největší kritici mi pomalu začínají dávat za pravdu.

Takže veřejné dění zase komentujete i kvůli současnému vedení Prahy, které je v podstatě neviditelné?

Mýlíte se. Vedení hlavního města není neviditelné. Je naopak velmi viditelné ve své absolutní neviditelnosti. A také bezvýznamnosti a zbytečnosti. Naštěstí je tam pár sociálních demokratů - je to paradox, že to říkám zrovna já -, kteří mají kus politické zodpovědnosti. Radši je nebudu jmenovat, abych jim neublížil.

Proč paradox? V letech 2002 až 2006 jste s ČSSD v Praze vládl také a neformální vliv měli socialisté i později...

Je to malá politická násobilka. V roce 2002 jsem měl dvě možnosti: buď vytvořit nestabilní vládu s exprimátorem Kaslem, který se proslavil jako bývalý člen ODS tím, že stranu těsně před volbami totálně dehonestoval, a skončit jako Bohuslav Svoboda, Tomáš Hudeček či Adriana Krnáčová (Bémovi nástupci v křesle primátora, pozn. red.) nekonečnými hádkami o cokoli. Anebo sestavit mediálně velmi nepopulární, ale stabilní velkou koalici. To bylo tři měsíce po povodních jediné politicky zodpovědné řešení. To však neznamená, že s ČSSD sdílím její politický pohled na svět.

Po vašem odchodu i někteří vaši spolustraníci tvrdili, že jste to se svými vizemi přehnal. Jen namátkou - Blanka, dostavba metra A, nákup nových tramvají. Není to tak, že se Praha vzpamatovává z exploze předražených projektů?

Jako primátor jsem v roce 2002 řešil totéž. Obrovské množství smluv po primátoru Kaslovi a dalších, které dramaticky zatěžovaly rozpočet města. Ale po osmi letech mého primátorování byly dluhy splacené, rozpočet vyrovnaný a investice největší za posledních šedesát let. Co vlastně bylo na mých projektech a vizích tak bombastického? Příprava olympiády za šedesát milionů? Vždyť je to směšné. Tolik stačili pánové Svoboda s Hudečkem utratit za nové smlouvy pro opencard za jeden jediný rok. A proč byla Blanka tak drahá? Protože vede raženým tunelem pod nejcennější památkovou rezervací na světě. A jestli za to může Bém? Částečně jistě. Ale začněme brát vážně fakta. Za Béma se prostavělo cirka osmdesát pět procent stavby a zaplatilo necelých dvacet miliard korun.

Čtěte TÝDEN!

 * Měla by Praha z olympiády prospěch?

* Jak je Pavel Bém spokojen s politikou ODS?

* Jak vnímá výroky Václava Klause mladšího?

 

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 22. SRPNA 2016.

Autor: Filip Nachtmann, David JarešFoto: , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné