Co s odpadem
Bez nových spaloven se neobejdeme, tvrdí ministerstvo
27.01.2017 17:27 Původní zpráva
Ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO) dlouho odmítalo, aby bylo spojováno s plánovanými spalovnami odpadů. Teď ovšem veřejně tvrdí, že se bez nich české odpadové hospodářství neobejde. A dokonce už jednalo s potenciálními investory - byť tvrdí, že žádné spalovny neplánuje a že jejich případné stavby leží na podnikatelské rozhodnutí privátních firem.
Nevládní ekologické organizace, ale třeba i Česká asociace odpadového hospodářství varují před stavbami nových spaloven. Aby se taková zařízení, jejichž vybudování stojí několik miliard korun, vyplatila, potřebují podle kritiků citelné navýšení poplatků za odpady a dostatek materiálu - komunálního odpadu - do kotlů. Jenže pak existuje reálné riziko, že zbyde málo odpadu na recyklaci, což je priorita Evropské unie.
Vláda se brzy bude zabývat návrhem nového zákona o odpadech z dílny ministerstva životního prostředí, který ovšem podle jeho kritiků nahrává právě spalovnám. "Takový zákon by České republice přinesl spoustu problémů," řekl výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Naráží na to, že Brusel zvyšuje požadavky na recyklaci odpadů, ale nové spalovny mohou bránit splnění vysokých evropských recyklačních cílů.
"Nekvalitně připravený návrh zákona o odpadech, který přesouvá odpady ze skládek do nově plánovaných drahých a nepopulárních spaloven odpadů má být brzy projednán vládou. Evropská komise mezitím apeluje na členské státy, aby přestaly spalovny podporovat, ale naopak spalování zdanily," poznamenal Ivo Kropáček z Hnutí Duha, který se problematikou odpadů dlouhodobě zabývá a je i členem oficiálních komisí pro přípravu nové legislativy.
Česko pod evropským průměrem
Kropáček připomněl, že se v Česku třídí a recykluje pouze 36 procent komunálních odpadů, zatímco průměr v Evropské unii je 44 procent. Aktuálně diskutované nové odpadové směrnice mají zvýšit recyklace na 65 procent do roku 2030. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu dokonce požaduje 70 procent. Kropáček upozornil, že české kraje podle svých schválených plánů počítají s tím, že ještě v roce 2025 budou spalovat a skládkovat většinu komunálních odpadů.
Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že hlavním cílem nového odpadového zákona je odklon od skládek a zároveň zvýšení recyklace, ale rovněž energetické využití. "Spalovny budeme potřebovat," řekl na nedávném odborném semináři ředitel ministerského odboru odpadů Jaromír Manhart, podle něhož to nebude mít dopad na míru recyklace. Úřad se už dokonce sešel se zástupci soukromých investorů například z Jižní Koreje nebo Německa. Podle ministerstva by se mohla vzniknout dvě až tři nová zařízení pro energetické využití odpadů, plánů je ovšem více.
S novými spalovnami počítá i Hospodářská komora, ačkoli uznává, že ne všechna zařízení, která vzniknou, budou efektivní. Ministerstvo zároveň uvedlo, že výstavba spaloven je plně na rozhodnutí soukromých investorů. A potvrdilo, že po dohodě s Evropskou komisí nebude Česká republika dotacemi podporovat výstavbu velkých spaloven odpadu. V současnosti fungují čtyři spalovny: v Brně, Praze, Liberci a nově také v Chotíkově u Plzně.
Daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků?
Ministerstvo životního prostředí není kritizováno za svůj návrh nového odpadového zákona nejen ekologickými organizacemi či odpadářskou asociací, ale rovněž Legislativní radou vlády, která ministrovi Richardu Brabcovi (ANO) předlohu v uplynulých měsících třikrát vrátila k dopracování. Návrh například počítá s výrazným zdražováním poplatků za skládkování, s čímž souvisí i výše poplatků pro domácnosti. Podle legislativní rady například v předloze chybí realistická kalkulace finančních dopadů na rozpočty obcí, krajů či domácností. Zákon sice "pustila" kabinetu k projednání, ale doporučí mu, aby návrh vrátila ministerstvu životního prostředí.
Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství v tom vidí šanci na vypracování návrhu, který bude skutečně místo spaloven podporovat recyklaci - například daňovým zvýhodněním výrobků z recyklovaných materiálů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.