Na konci roku komunisti křičeli, že je nový trestní zákon kriminalizuje. Jenže policie je stejně při boji s tímto druhem extremismu tak trochu bezradná. Má sice k dispozici manuál, který má muže zákona zorientovat, ale v praxi se bojí příznivce ultralevice zadržet.
Když se při neonacistických shromážděních objeví některý ze symbolů třetí říše, policisté se nebojí zakročit. Aby rozeznali, jestli jde skutečně o znak spojený s vládou Adolfa Hitlera, mají obsáhlý manuál. Ten detailně popisuje symboly, historii i to, jak poznat neonacistu. Navíc si ministerstvo vnitra vytyčilo boj proti extremismu jako svou prioritu.
Při vlastním tažení ovšem vnitro zapomíná na druhou stranu - na komunisty.
ČTĚTE TAKÉ: Soud zrušil rozpuštění komunistické mládeže
Komunismus byl fajn, míní mladí. Učitelé si neví rady
V osmdesátistránkové příručce pro policisty jsou této ideologii věnovány jen čtyři strany. Na prvomájových mítincích KSČM to přitom bývá věrný obraz předrevoluční doby. Na saku rudá hvězda a vlajka, kde se vyjímají srp a kladivo. Jen těžkooděnci, na rozdíl od akcí holých lebek, chybějí. Aby policisté - podle manuálu - vůbec mohli zakročit, musel by někdo z přítomných velebit zločiny komunismu nebo vyzývat k násilnému převratu.
Policie má svázané ruce
Bezmoc policie při postupu proti levicovým extremistům přiznává i David Janda, šéf protiextremistického oddělení pražské police. "Nestačí, aby na sobě někdo měl jen některý ze symbolů komunismu. Ty nedávají podnět k tomu, že se jedná o trestní čin," říká Janda a vysvětluje rozdíl oproti znakům třetí říše. "Nacistické symboly byly odsouzeny norimberským procesem. U levicových znaků a ideologie se nic podobného nikdy nestalo."
Hlavním důvodem, proč se v Česku nedá efektivně postupovat proti zastáncům Stalina a dalších komunistických pohlavárů, je rozsudek Federálního soudu z roku 1992. Ten říká, že stíhat někoho za podporu a propagaci komunistického hnutí je možné pouze v případě, že šíří, uznává nebo potlačuje práva a svobody člověka.
Navíc soud připustil, že jsou i hnutí, která tyto cíle neprosazují a jsou tedy legitimní. Přelomový rozsudek je ocitován i v protiextremistické příručce. Policisté tak dopředu vědí, že prakticky nemá smysl snažit se potírat zastánce komunistické ideologie. Sami detektivové připouštějí, že lidé propagující komunismus jsou téměř nestíhatelní. "Je velmi složité kohokoliv obvinit. Všechny případy, co si pamatuji, byly odložené," tvrdí šéf protiextremistického Janda.
Jasně to dokazují i čísla Policejního prezidia za loňský rok. Extremisté v Česku spáchali 168 trestných činů - propagovali a podporovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. Statistika však nedělí, jestli šlo o příznivce levice, či pravice. Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše mezi nimi není nikdo, kdo by byl obviněn za propagaci komunismu.
"Pokud si pamatuji, tak ani nikdy nebyly proti příznivcům této ideologie nasazeny operativní prostředky, jako jsou odposlechy, sledování, nebo dokonce nastrčení agenti, tak jak to bývá u neonacistů," vzpomíná Mareš.
V celé polistopadové éře je známý jen jeden případ, kdy za tento trestný čin skončil někdo před soudem. Je to proces s Davidem Pěchou, který v časopise Pochodeň vyzýval k obnovení socialismu ozbrojenou cestou a označoval politiky z doby dělení československé federace za vlastizrádce. Verdikt nakonec rozhodl v jeho prospěch a Pěchu zbavil obvinění.
Dráždí jen komunisty
Ani další podobný soud, tentokrát o rozpuštění Komunistického svazu mládeže, nedokázal toto hnutí zastavit. Soud minulý týden rozhodl o zrušení rozpuštění této organizace, o které usilovalo ministerstvo vnitra. Mladí komunisti tak mohou dál diskutovat a plánovat, jak vyvlastní výrobní prostředky.
Ani nový trestní zákoník nepřinesl změny, které by policistům pomohly v zápolení s komunismem, přesto pobouřil mateřskou organizaci stoupenců této ideologie, KSČM. Komunistické straně se nelíbí hlavně pasáže trestního zákona, ve kterých je komunismus dáván na stejnou úroveň jako nacismus. Počet obětí při budování komunistické společnosti je přitom odhadován až na sto milionů. "S takto pojatou ideologizací trestního zákona KSČM nemůže souhlasit," zlobil se v jednom z rozhovorů komunistický poslanec Stanislav Grospič.
Ilustrační foto: archiv Týdne