Bill Clinton: Sledoval jsem Havlovo počínání a obdivoval ho

Domácí
23. 8. 2017 17:10
Václav Havel a Bill Clinton.
Václav Havel a Bill Clinton.

Svět potřebuje více Václavů Havlů - bývalý prezident Ameriky Bill Clinton v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že by po celém světě mělo být více osobností Havlova rázu. Clinton se rovněž rozmluvil o vztahu k České republice nebo také o tom, jak vnímá NATO a Evropskou unii.

V úvodu rozhovoru Bill Clinton začal s tím, jak vnímal Václava Havla a kdy se poprvé setkali. Exprezident USA uvedl, že již při prvním setkání s českým odpůrcem komunismu byl nadšený. "Byl jsem Havlův velký obdivovatel. Hned od začátku jsem věděl, že z nás budou přátelé," uvedl Clinton.

Podle něj byl totiž Havel člověk, který uměl žít. Působil uvolněně a byl plný elánu, jiný, než politici, se kterými se kdy setkal. Rovněž ho obdivoval za to, že nebyl předvídatelný ideolog. "Havel nevěřil nikomu, kdo prosazoval nějakou ideologii. Uvědomoval si, že demokracie je stav mysli, že je to celý systém, kdy věci děláte jistým způsobem," vysvětlil.

Bývalý prezident Ameriky uvedl, že pravidelně sledoval dění v Československu, neboť ho velmi zajímalo, jakým směrem se vydá. Sledoval Havla, s jeho názory a kroky souhlasil. "Snažil jsem se mu pomoci se Severoatlantickou aliancí, podporoval jsem vstup České republiky do Evropské unie a snažil jsem se podporovat její ekonomickou transformaci," vyprávěl.

Oba muži si během pár let vytvořili mezi sebou přátelské pouto. Clinton v rozhovoru vzpomínal, jaké to bylo, když ho Havel při jeho návštěvě v Praze vzal do klubu Retuda. Exprezident Ameriky uvedl, že to byl nejlepší večer, který kdy zažil. Od Havla dostal Clinton i malý dárek - saxofon, který měl na sobě malé srdíčko, Havlovo logo.

Nenaplněné očekávání

Clinton se však vyjádřil i k současné situaci ve světě, zejména k postavení Ruska. Jeho dřívější předpoklady podle něj nevyšly. Očekával totiž, že se Rusko pod vedením Vladimíra Putina bude více směřovat k demokratičtější společnosti. Rovněž také netušil, že by se mohlo stát, aby Maďarsko upustilo od demokracie a následovalo ruskou cestu.

Velmi intenzivně se věnoval také tématu kolem devadesátých let. Podle něj  šlo o dlouhodobý vývoj, který bude pokračovat i přes současnou politickou situaci. Aby politická scéna ve světě byla stabilnější, Clinton navrhl jednoduché řešení, kterým se odkázal zpět ke svému příteli Václavu Havlovi. "Lékem pro všechny je žít tak, jako žil právě první prezident České republiky, i když zrovna nevládly dobré časy," vysvětlil Clinton.

Zároveň svou myšlenku zdůvodnil. "Co Havel dělal? Za prvé - nikdy neodešel. Mohl to udělat, mohl přijet do New Yorku a být hvězdou města, ale neudělal to. Za druhé - dál pracoval. Dělal dál to, v čem byl dobrý, a usiloval o změnu, seč mu síly stačily. A za třetí - to, co dělal, ho bavilo." A právě tento způsob by měli podle Clintona převzít i ostatní.

Autor: - mel -Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/Ron Sachs

Další čtení

Lenka Bradáčová se dnes ujme funkce nejvyšší státní zástupkyně

Domácí
1. 4. 2025

Týden bude teplý a slunný, ale o víkendu teploty spadnou pod bod mrazu

Domácí
31. 3. 2025
ilustrační foto

Tresty za marihuanu jsou moc vysoké. Vězení hrozí i lidem, co se tak léčí

Domácí
31. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ