Kníže na Hradě? Největší úspěch rodu, míní historik

Domácí
14. 1. 2013 15:45
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg.

Pokud Karel Schwarzenberg (TOP 09) porazí ve druhém kole volby hlavy státu Miloše Zemana (SPOZ) a stane se českým prezidentem, půjde o dosud největší úspěch knížecího rodu Schwarzenbergů. V rozhovoru to v pondělí uvedl vedoucí Oddělení zámeckých knihoven Národního muzea Petr Mašek, který se historií českých šlechtických rodů dlouhodobě zabývá.

Anketa:

Koho budete volit v dalším kole prezidentských voleb?

"Myslím, že takového postavení, to znamená, aby se stal vlastně prvním v suverénní zemi, tak to nejsou, když pominu to, že vládli na svých panstvích a v nějakých malých říšských knížectvích. Lze to chápat jako největší úspěch rodu vůbec," odpověděl Mašek na otázku, zda lze v rodu Schwarzenbergů najít jiné osobnosti, které dosáhly takového postavení.

To ale neznamená, že by se v jeho minulosti nenašla řada významných postav, uvedl Mašek. Ze slavných osobností rodu, který se v průběhu dějin rozdělil na dvě větve - hlubocko-krumlovskou a orlickou, zmínil například Jana Adolfa I. (1615 až 1683), schopného politika vídeňského dvora, který byl válečným radou a v roce 1670 se stal i prezidentem dvorské říšské rady. V této funkci stál podle Maška "hned vedle císaře" a mohl jej tak výrazně ovlivňovat.

Mezi několika dalšími politiky a diplomaty z rodu Schwarzenbergů byl významný také Felix (1800 až 1852), který zastával diplomatické posty v tehdejším Petěrburgu, Berlíně nebo Londýně a v letech 1848 až 1852 byl i rakouským ministerským předsedou. Jeho bratr Bedřich (1809 až 1885) byl arcibiskupem pražským.

Z orlické větve rodu jmenoval Mašek především jejího zakladatele a přímého předka současného prezidentského kandidáta Karla I. (1771 až 1820), který proslul jako velmi úspěšný vojevůdce. Bojoval v tureckých válkách a účastnil se i bitev u Slavkova a u Lipska, kde velel všem armádám protinapoleonské koalice.

Podle Maška patří Schwarzenbergové, kteří se knížecím titulem mohou pyšnit od roku 1670, v rámci Evropy mezi nejvyšší šlechtu. U Česku jim prý mohou konkurovat jen Lobkowiczové. "To je druhá rodina, která je jak titulem, postavením, tak i tím majetkem naprosto srovnatelná," uvedl Mašek. Zdůraznil postoj Schwarzenbergů, kteří se ve složitém období před druhou světovou válkou jednoznačně přihlásili k českému národu.

Šlechtické tituly se dnes v Česku používat nesmějí. Zrušeny byly již krátce po vzniku nezávislého Československa v roce 1918. V době protektorátu byla sice jejich platnost obnovena, ale od skončení druhé světové války jsou opět zakázány, i když sankce za jejich užití už nehrozí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

POČASÍ: Víkend bude kritický. Rozkvetlé stromy projdou zkouškou mrazem

Domácí
4. 4. 2025
ilustrační foto

Muž ubodal ženu přímo na náměstí. Uhrál to na nepříčetnost způsobenou drogami

Domácí
4. 4. 2025

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ