Kdyby mohli o budoucím českém prezidentovi rozhodovat pouze krajané v zahraničí, stal by se jím Karel Schwarzenberg. V prvním kole prezidentské volby mu totiž dali přes 54 procent hlasů. Na druhém místě skončil s deseti procenty Miloš Zeman a na třetím s necelými 8,5 procenta Jan Fischer.
Schwarzenberga krajané volili s takovou převahou, že být po jejich, druhé kolo by se už nemuselo konat. Jejich hlasování se lišilo od výsledků v České republice. Zde totiž má větší množství hlasů Miloš Zeman. "Důvodů může být samozřejmě více, například to, že Karel Schwarzenberg je jako ministr zahraničí v cizině více známý a lidé tam více vědí, co od něj mohou čekat," konstatoval politolog Petr Jüptner z Fakulty sociálních věd. Také jsou mezi krajany častěji lidé, kteří patří mezi typický Schwarzenbergův elektorát. Nelze podceňovat ani to, že se v mnoha případech jednalo o zaměstnance ambasád a jejich rodinné příslušníky.
Hlasování krajanů však přesto nebylo tak jednotné a bližší pohled na ně ukazuje zajímavé podrobnosti, leckdy dost překvapivé. Například to, že ve Vatikánu, sídle hlavy katolické církve, přesvědčivě zvítězil Miloš Zeman. Získal zde 56,25 procenta hlasů, zatímco představitel současné vlády - která mimochodem prosadila církevní restituce - Karel Schwarzenberg pouze 25 procent.
Vojáci pro Zemana
Zeman měl převahu i v Afghánistánu, kde je velká česká vojenská mise. Od tamních Čechů - převážně vojáků a členů české mise - získal 43,57 procenta hlasů, Karel Schwarzenberg a Jan Fišer na druhém a třetím místě pak dostali shodně 16,78 procenta. Jedním z vysvětlení může být, že v současné chvíli je v Lógaru 7. brigáda z Moravy. A moravské kraje volily Zemana s o něco větším výsledkem než české.
Zeman by postoupil i mezi Čechy v Indii, Arménii, Kazachstánu, Pákistánu nebo Turecku (kde se shodně s Táňou Fischerovou umístil na druhém a třetím místě).
Známý umělec Vladimír Franz pak zabodoval mezi gruzínskými Čechy, kteří by jej s 33 procenty hlasů poslali do druhého kola, kde by se střetl s druhým Karlem Schwarzenbergem.
Překvapivě hlasovali krajané v Íránu, kteří by poslali do druhého kola Zuzanu Roithovou a Jana Fischera. Toho by ve druhém kole rádi viděli i Češi v Alžírsku (zde získal polovinu hlasů), Uzbekistánu či Izraeli. Ale s počtem hlasů jej tam předběhl Schwarzenberg.
Sociálnědemokratický kandidát Jiří Dienstbier by pokračoval v další volbě v Jordánsku, Libanonu, Malajsii, Mongolsku, Chile, Maroku (se 62,5 procenty hlasů) či Mexiku. Zuzana Roithová zase měla úspěch mezi krajany v Ghaně.
V ostatních lokalitách však už Schwarzenberg překvapivě vítězil. Ať už se to týká Belgie, konkrétně Bruselu, Ruska, Albánie, Spojených států amerických, Austrálie, nebo Číny. Výjimkou je postjugoslávská Černá Hora či Kuvajt, kde spolu se Zemanem získali shodný počet hlasů.