Boj s epidemií žloutenky: před nádražím se očkuje
11.09.2008 07:25 Reportáž
Prahu a střední Čechy zasáhla v létě epidemie žloutenky typu A. Začala mezi narkomany a bezdomovci, ale šíří se dál. Lékaři spolu se streetworkery teď vyrazili očkovat rizikové osoby přímo k nim "domů". Sanitka totiž stojí před vchodem do haly pražského hlavního nádraží.
Před vozidlem se střídají bezdomovci a narkomani. Poklidné očkování naruší asi třicetiletý muž. "Vy tady zadarmo očkujete feťáky, místo abyste chránili malé děti a matky," rozčiluje se na osádku sanitky. Pak se otočí a zmizí v budově nádraží. Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice kroutí hlavou a argumentuje jasnými čísly: "Jedna vakcína stojí 1100 korun. Hospitalizace nemocného žloutenkou stojí přes 40 tisíc, navíc pak musíme očkovat celé jeho okolí, které se mohlo nakazit."
Chci se vrátit domů
Mezi narkomany a bezdomovci je o sanitku velký zájem. Dlouhovlasý potetovaný blonďák se injekce nemůže dočkat a ochotně pózuje fotografce. "Jen ať máma vidí, že jsem se nechal očkovat. Chci se vrátit domů a oni maj` strach, že jim tam něco zavleču," svěřuje se. Nasedne do sanitky a nechá si do ramene píchnout vakcínu, která ho ochrání na rok a půl. Nemusí se prokázat doklady, které stejně nemá, a když se ho doktorka zeptá na základní údaje, může lhát.
ČTĚTE TAKÉ: Narkomany v Praze vážně ohrožuje žloutenka
Se sanitkou před hlavní nádraží přijel Michal Soukup z pražského Centra sociálních služeb. Je jediným mužem čtyřčlenné osádky sanitky a dění kolem pozoruje se znaleckým úsměvem. "Tamhleta holka, to je jasná feťačka," ukazuje na štíhlou, čistě oblečenou černovlásku.
"Na áčko už jsem očkovaná, chtěla bych ještě na béčko," říká černovláska a ptá se koordinátorky, kam může zajít.
Proč pražský magistrát, hygienici a streetworkeři spojili své síly a poslali na nádrží sanitku? "Zájem o bezplatné očkování byl veliký a nemocných stále přibývalo, proto jsme zvolili tento způsob očkování," vysvětluje Jágrová z pražské hygieny. Sedí v sanitce s lékařkou a povídá si s "pacienty".
Žloutenka se v posledních měsících výrazně rozšířila mezi pražskými bezdomovci a narkomany. Od ledna do 5. září onemocnělo v Praze nejnakažlivější žloutenkou celkem 216 lidí. V ostatních regionech se objevilo jen 21 případů. "Tohle je epidemie," upozorňuje Zdeňka Jágrová. "Musíme jednat rychle, abychom ochránili zbytek populace."
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.