Neprodávají ani nekupují zboží z Agrofertu. Bojkot výrobků Andreje Babiše spojil nesourodou skupinu živnostníků napříč Českem. Začali jako facebooková kuriozita. Za tři měsíce už ale nasbírali téměř devět tisíc sympatizantů.
Plakát s mapou České republiky a logy nejznámějších potravin od Andreje Babiše doprovozené křiklavým nápisem "Nevedeme, neprodáváme" nejdříve klatovský řezník Pavel Havlíček vylepil na výlohu. Od pultu pak sledoval, jak se před jeho obchodem nedaleko klatovského centra začínají zastavovat lidé. Gestikulují a debatují za tlustým sklem jako v němém filmu. "V tu chvíli jsem si uvědomil, že můj postoj nebude mít velký dopad, když bude chybět přímá interakce a nebudu moct lidem svůj postoj hned přímo vysvětlit," říká padesátník Havlíček, muž s vyjasněným politickým názorem, kterého není snadné v hovoru přerušit.
Chybu řezník Havlíček během několika dnů napravil. Plakát přemístil na okraj pultu, na nejviditelnější místo v řeznictví, hned vedle lesklých jitrnic, dlouhého věnce buřtů a několika farmářských kuřat. Takže každý příchozí má na očích, že v tomto řeznictví se nakupuje maso s politickým příběhem.
Teroristé ze supermarketu
Výrobkům potravinářské skupiny Agrofert se v běžných obchodech dá stěží vyhnout. Koncern dodává pečivo z více než dvaceti pěti pekáren, mléčné výrobky od dceřiných firem Tatra a Olma, maso a uzeniny od Kosteleckých uzenin nebo firmy Maso Planá. Chloubou masového portfolia jsou rovněž "Vodňanská kuřata", jež s úsměvem na stránkách Agrofertu sdělují, že se řídí heslem "z pole na vidličku", dostávají "zobání" od českého výrobce a žijí "pod stálou veterinární kontrolou". Úsměvy ovšem zase rychle zmizí, pokud se řetězce rozhodnou produkty Agrofertu neodebírat.
V roce 2012 se společnost Ahold, pod niž spadá obchodní řetězec Albert, rozhodla zrušit smlouvu s pekařskou firmou Penam, spadající pod Babišův Agrofert. S tím, že bude raději odebírat housky a chleby od regionálních pekařů. Reakce Andreje Babiše na sebe nedala dlouho čekat. "Působení řetězců je skutečně v rovině terorismu," nechal se tehdy slyšet. A dodával, že Ahold na svou politiku co nevidět doplatí.
Zaměstnávám ministra
Jistá obezřetnost při střetu s Babišovým impériem je patrná i ze samotného vystupování správců facebookové stránky Bojkot Babišových výrobků. Komunikovat chtějí pouze anonymně a ve zprávách prozrazují pouze to, že jde o skupinu "přátel, kteří spolu chodí na pivo a zajímají se o politiku". O žádnou publicitu prý však nestojí, nemají ani žádné politické ambice a rádi tuto skupinu zruší, "až jim dá oligarcha pokoj".
Stoupající popularita, kdy k 7. květnu měla stránka 8700 lajků, nemohla uniknout pozornosti toho, proti komu je namířena. Řezníkovi Pavlu Havlíčkovi, který se neskrývá a je ze skupiny nejvíc vidět, zazvonil krátce po Velikonocích telefon. Ozval se Jan Hanuš, generální ředitel Kosteleckých uzenin, které také spadají pod Agrofert, a pozval jihočeského řezníka na návštěvu. "S tím, že bychom měli diskutovat o situaci v naší branži bez ohledu na politiku," říká Havlíček.
S pozváním na schůzku, která by se měla odehrát v průběhu května, klatovský řezník souhlasil, byť právě politika je to, co Havlíčka na Babišovi nejvíc zajímá. "Mám sice s Babišem průnik na úrovni oborové, je to však pro mne konkurence jako každá jiná. Ať si vyrábí a prodává, co chce, pokud to lidi budou kupovat," říká. Andrej Babiš totiž podle něj i v politice jedná v zájmu svého konglomerátu, a tím je likvidace poslední konkurence - živnostníků.
Příkladem je plán zavést elektronickou evidenci tržeb pomocí registračních on-line pokladen, které si podle Babišova návrhu bude muset koupit každý obchodník. "My ovšem nejsme jeho firma, nejsme jeho zaměstnanci ani podřízení. Jsme naopak jeho zaměstnavatelé," říká Havlíček.
Všichni mě chválí
Bojkot, kterému na Facebooku vévodí rozesmátá tvář Andreje Babiše a nápis "Andrew, go back to Blava", "Andreji, vrať se do Blavy", spojil nesourodou skupinu podnikatelů. Ceduli s nápisem "Nevedeme, neprodáváme", vyvěsili do výlohy například v Tony Café v Praze 4, v rodinném Wellness centru v Hnačově s tím, že raději budou odebírat zemědělské výrobky od malých výrobců. Na stránkách připojují návody, jak se obejít bez Babišových výrobků. "Pokud bydlíte v paneláku a máte balkon, lodžii, můžete pěstovat v truhlících malá třešňová rajčata", píše se v návodu, jak se stát samozásobitelem.
Podporu vyjádřil řezníkovi Havlíčkovi europoslanec Petr Mach, k bojkotu se přidal také poslanec TOP 09 za liberecký kraj Jan Farský, i když si je vědom, že jeho postoj bude mít ekonomický dopad pouze v jednotkách promile. Nechce si ovšem připadat jako pokrytec, který Babiše na jedné straně kritizuje, zároveň kupuje jeho zboží. "Aspoň tento bojkot připomíná, kam peníze lidem z nákupu plynou," říká Farský. "Je to stejné jako s jakýmkoli jiným nákupem: pokud chci, aby měl místní prodejce práci, pak budu také nakupovat u něj a nebudu o tom pouze mluvit".
Od chvíle, kdy řezník Havlíček instaloval v obchodě ceduli s oznámením bojkotu, mu zákazníků neubylo ani nepřibylo. "Hodně lidí se mě na bojkot ptá," říká Havlíček. "A hned tím pádem ví, co kupuje."