Nejvzácnější části Šumavy musejí zůstat zachovány a bez zásahů, řekl Lidovým novinám pravděpodobný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S problematikou Národního parku Šumava se chce detailněji seznámit a konkrétní stanovisko zveřejnit zhruba za měsíc. Podle LN tak zřejmě neprojde návrh zákona exministra Tomáše Chalupy, který neblokoval velké developerské projekty, jako jsou lanovky či lyžařská střediska.
"Šumava pro Česko i pro mě osobně znamená obrovské bohatství, se kterým je třeba nakládat velmi opatrně," řekl tisku Brabec. Jeho vize se spíš blíží alternativnímu návrhu vědců z Akademie věd a ekologů, kteří chtějí rozšíření bezzásahových zón v kombinaci s rozvojem ekoturistiky.
"Líbí se mi, jak to mají třeba v Německu, kde je větší část parku bezzásahová, netěží se tam dřevo, klade se tu důraz na regionální produkty," řekl. Zároveň však dodal, že na rozdíl od Bavorského lesa leží přímo v Národním parku Šumava několik obcí. "Ty mají také svou představu, stejně jako mají svou představu developeři. Mým úkolem bude tyto zájmy skloubit v kompromis," uvedl.
Ekologové v pondělí zveřejnili výsledky mezinárodní studie britské konzultační společnosti EFTEC, podle které je rozšíření divočiny na Šumavě ekonomicky výhodné. Studie se zabývala porovnáváním tří odlišných scénářů péče o šumavský park - pokračováním současného stavu, dále návrhem zákona, který loni předložil exministr Chalupa, a návrhem vědců a ekologů na rozšíření divoké přírody na polovinu parku a šetrné hospodaření.
Výsledky ukázaly, že přijetí návrhu ministerského zákona, který předpokládá velké investiční záměry, by snížilo hodnotu parku jako populární oblasti s divokou přírodou a poškodilo rozvoj ekoturismu. Turismus na Šumavě přitom podle studie přináší ročně téměř dvě miliardy korun. Celkový ekonomický přínos parku podle odhadů dosahuje ročně až 44 miliard korun.