Bradáčová: Rathův obhájce o manipulaci s odposlechy lže

Domácí
9. 3. 2013 11:34
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová.

Obhájce vazebně stíhaného poslance Davida Ratha právníka Adama Černého zřejmě čekají problémy. Na advokátní komoře bude zřejmě muset vysvětlovat svá tvrzení z rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ, kde mimo jiné řekl, že policie zmanipulovala odposlechy. Pro náš server to uvedla vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Slova Černého označila "za vědomé nepravdivé obviňování příslušníků policie" a hodlá na ně upozornit advokátní komoru.

Česká advokátní komora může každého svého člena, tedy i právníka Adama Černého, pohnat před kárný senát, kde mu v případě prokázání prohřešku hrozí trest. V lepším případě napomenutí či pokuta; za závažná provinění pozastavení advokátní činnost, či dokonce vyloučení z komory, což znamená zákaz činnosti.

Právník Černý v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ prohlásil, že část odposlechů zmizela a většina byla zmanipulovaná. "Základní v celém případu jsou odposlechy, které jsou však upravené, zmanipulované, což namítáme od počátku řízení a nikdo na to nereaguje. Podali jsme v této souvislosti i trestní oznámení, které ale nikdo nešetří. Domnívám se, že to bude zameteno pod koberec, protože se tím nechce nikdo zabývat. Například úplně zmizely odposlechy provedené na hejtmanství nebo v kancelářích ROP Střední Čechy, které byly ve prospěch klienta. Do spisu byly vybrány jen ty "vhodné" odposlechy, ale i ty byly upravovány. Řekl bych, že z povolených odposlechů jich je ve spise sotva pět procent," uvedl přesně.

Vrchní státní zástupkyně tento výrok označila za dezinformaci hraničící s kárným postihem. "Je třeba zdůraznit skutečnost, že po dobu celého řízení nebyly v prostorách kanceláře hejtmana Středočeského kraje v budově Krajského úřadu Středočeského kraje na Praze 5 žádné odposlechy realizovány, o čemž obhajoba ví nejméně od data 21. prosince 2012 a záměrně se snaží vyvolat dojem manipulace s důkazy," míní Lenka Bradáčová.

"Orgány činné v trestním řízení respektují právo obhajoby na její vedení různými způsoby, tyto by však neměly překročit stavovské předpisy a elementární etiku, kdy vědomé nepravdivé obviňování příslušníků policie je jistě s těmito předpisy a hodnotami přinejmenším na hraně," tvrdí žalobkyně. "Obhajobě musí být zcela zřejmé, že dnes stojí trestní řád na principu, že těžiště dokazování se nachází v řízení před soudem, kde může navrhovat a provádět veškeré důkazy, pokud tedy obhajoba tvrdí, že existují důkazy o nevině, pak má plné právo předložit je soudu," dodala.

Rathova obhajoba podala kvůli dle ní zmanipulovaných odposlechů trestní oznámení na policejní složky. Že k žádnému takovému zločinu nedošlo, konstatoval nejen dozorový žalobce, ale též úřad nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana.

Kauzu padlého středočeského hejtmana Davida Ratha, který je stíhá za korupci v rámci údajně zmanipulovaných zakázek z prostředků Evropské unie, z jejího počátku dozorovala tehdy ještě ústecká žalobkyně Bradáčová. Po vleklém boji obhájců nejen Ratha, ale i dalších deseti obviněných, byla věc předána Krajskému státnímu zastupitelství v Praze, které je k tomu místně příslušné. Rathovi, který je od května ve vazbě, hrozí až dvanáctileté vězení.

Autor: - ajo - Foto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ