Na internetu vznikla petice požadující spravedlnost pro Čecha zabitého loni v Londýně a kritizující osvobozující rozsudek nad Britem původně obviněným z vraždy. Ve středu ve 12.00 bylo peticí určenou britskému ministerstvu vnitra podepsáno 3750 lidí.
Osvobozující verdikt padl v pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil tím, že jednal v sebeobraně. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyzval v úterý britskou prokuraturu, aby využila všechny opravné prostředky k přezkoumání rozsudku.
"(Čecha) ubil k smrti těžkým kovovým řetězem muž, který se u soudu přiznal, že se ohnal touto improvizovanou zbraní a uhodil ho," píše se v textu petice. Přes všechny důkazy "britská justice rozhodla, že za tuto nesmyslnou smrt nenese nikdo vinu", dodává text a vyzývá k podpisu ty, kteří s rozsudkem nesouhlasí. Ve středu po 9 hodině bylo pod peticí podepsáno přes 1700 lidí.
Devětadvacetiletý Raymond Sculley na muže podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: "Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.
"Já vím, že je to nezávislý soud a že bychom měli výsledky nezávislých soudů respektovat. Ale nikdo mi nemůže zabránit, abych byl kritický, pokud se domnívám, že mi věci nehrají," řekl Zaorálek v úterý. O věci chce v Bruselu jednat i s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem.
Některé komentáře pod peticí spekulují, že rozhodnutí soudu bylo politicky motivované vzhledem k protipřistěhovaleckým náladám v Británii v souvislosti s odchodem země z Evropské unie.
Britské velvyslanectví v tiskovém prohlášení v úterý uvedlo, že v případu se postupovalo v souladu s britským právem a právními procesy. Uvedlo rovněž, že rozhodnutí týkající se obžaloby jsou nezávislá na britské vládě.