Na svou zahraniční misi do Česka přiletěla nízkonákladovou společností, po tuzemských silnicích se prohání starým embéčkem. Britská velvyslankyně v Praze Jan Thompsonová je neformální diplomatkou, která ráda překonává výzvy. Jednou z nich je třeba český jazyk.
"Když jsem žádala o diplomatický post, vypisovala se výběrová řízení do zhruba třiceti ambasád po celém světě. A o Prahu byl největší zájem," říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN Jan Thompsonová.
Devětačtyřicetileté ambasadorce se v Česku líbí a o víkendech se baví tím, že inkognito vyráží do barů a hospod, kde rozmlouvá s obyčejnými lidmi. Česky. Na znalosti jazyka si hodně zakládá.
Co vám při studiu češtiny nejvíce pomáhá?
Snažím se sledovat české televize, čtu zdejší tisk. V tomto ohledu si myslím, že rozumím celkem dobře. Nejsem ale spokojená se svým mluveným projevem, jeho plynulost mi pořád dělá problémy. V tomto ohledu mám ještě hodně co dohánět. Rozhodně ale souhlasím s tím, že znalost lokálního jazyka diplomatovi situaci ulehčí, snáze poznáte, jak daná země funguje, co lidé řeší, jaké mají problémy.
Při jaké větší příležitosti jste po svém příletu mluvila česky poprvé?
Když jsem šla na Pražský hrad prezidentu Miloši Zemanovi předat své pověřovací listiny. Při této příležitosti je obvyklé, že diplomaté své pověřovací listiny prezentují v angličtině, já jsem ale byla doslova zapálená pro to, že budu mluvit česky.
A co na to Zeman?
Myslím, že byl trochu překvapený, asi nečekal, že bude britský velvyslanec mluvit česky. Když jsem začala v češtině: ´Vaše excelence...´, podíval se na mě a pokýval: ´Hmmm´. Byl trošku v šoku.
Každý diplomat má v dané zemi úkoly, podle kterých se hodnotí úspěšnost jeho mise. Jaké priority máte v Česku vy?
Velká Británie by do roku 2020 ráda zdvojnásobila export do České republiky a to je tady jeden z mých hlavních úkolů. Česko je pro nás hned z několika důvodů velmi výhodný obchodní partner. Vaše ekonomika je na dobré úrovni, máte strategicky výbornou polohu, lidé zde dobře mluví anglicky, je tady kvalitní infrastruktura. A to je jenom krátký výčet. Obecně zde vidíme veliký potenciál. Pak jsem si dala ještě jeden úkol. Snažím se tady trochu pozměnit vnímání Británie. Často je na ni nahlíženo jako na tradiční, spořádanou zemi s bohatou historií, demokracií, královskou rodinou - to je vlastně všechno pravda a je to pěkné. Ale trochu mi tady chybí ten pohled, který by nás bral jako zemi s inovativními nápady, moderními trendy, kreativitou, spoustou aktivních mladých lidí.
Britská kuchyně toho s tou českou moc společného nemá. Jak vám tady chutná?
To byla jedna z věcí, ze které jsem měla před cestou do Česka trochu strach. Bála jsem se, že jsou zdejší jídla až moc těžká, všude spousta knedlíků. Ale nakonec to bylo bez problémů. Zdejší kuchyně se mi líbí, navíc je tady hodně výborných restaurací a hospod, do kterých ráda chodím.
* Proč vyrazila na Kilimandžáro a Mount Everest?* * Jak vzpomíná na válku v Afghánistánu?
* Co jí o Česku řekla královna Alžběta II.?
* Proč mají Britové rádi Čechy?
* Jak jí chutná tuzemské pivo?
* Měla by podle ní zůstat Velká Británie v Evropské unii?
* Jak se dívá na situaci ve Skotsku?
* Co si myslí o konfliktu na Ukrajině?
Celý rozhovor si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 22. září.