Bruselu vadí instalace Pode Bal, před europarlamentem zůstane

Domácí
29. 5. 2015 17:06
Instalace skupiny Pode Bal s jejím spoluautorem Petrem Motyčkou.
Instalace skupiny Pode Bal s jejím spoluautorem Petrem Motyčkou.

Instalace české skupiny Pode Bal připomínající smrt člověka na někdejší železné oponě zůstane na prostranství před Evropským parlamentem v Bruselu po celou původně plánovanou dobu, tedy až do příštího úterý. Odstranění díla do dnešních 13 hodin přitom žádali pracovníci samotného parlamentu. Přítomným umělcům však nepředložili žádný dokument, který by jejich požadavek podložil.

"Nevíme, co si o tom myslet. Pokud přijdou s nějakým papírem, že sochu máme odstranit, tak to samozřejmě uděláme. Jinak nemáme důvod," řekl spoluautor sousoší Petr Motyčka.

Zaznamenal prý také poznámky v tom smyslu, že pokud instalace odstraněna nebude, zničí ji přivolaná policie. "To považuju tak trochu za nátlak. My samozřejmě nechceme, aby nám někdo zničil sochu," dodal s tím, že za celou věcí vidí politické tlaky. Oficiálně byly zmiňovány důvody jako odlišnost konečného díla od dříve předložené skicy a údajně realistické znázornění krve.

Česká instalace se v Bruselu těší velkému zájmu kolemjdoucích.Nápadná socha se přitom na promenádě před budovou europarlamentu těší výraznému zájmu kolemjdoucích, kteří se často zastaví a čtou si nabídnuté vysvětlení. Umělci se při vzniku barevně výrazného díla inspirovali tématem železné opony a smrtí člověka, který se ji jako jeden z mnoha v době totality snažil překonat.

Situaci ve čtvrtek řešili se zástupci europarlamentu. Dozvěděli se tam také, že odstranění sochy si přeje radnice příslušné městské části Bruselu.

Přímo u tamního starosty ale věc ověřovala česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. "Dostalo se mi ujištění, které mám písemně doložené, že městská část s instalací sochy nemá sebemenší problém a její stanovisko je neutrální," uvedla. Věří proto, že dílo na místě zůstane v celém původně plánovaném termínu. Sochou se ale zřejmě bude muset v pondělí ještě zabývat předseda europarlamentu Martin Schulz. Tisková služba europarlamentu nechtěla věc komentovat.

Kontroverzní instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od hranice se svobodným světem.

Slavnostního odhalení sochy se ve středu účastnil například eurokomisař pro kulturu a vzdělávání Tibor Navracsics a zástupci samotného parlamentu.

Vojáci Tautze našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí. Tautz druhý den zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky nyní žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.
Dílo je instalováno na promenádě před vstupem do parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou uspořádala Platforma evropské paměti a svědomí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ