Budoucí český prezident: internet ve varu

Domácí
20. 5. 2016
Pražský hrad.
Pražský hrad.

Týdeník Faktor S si nechal od agentury Yeseter zpracovat exkluzivní analýzu diskuzí na internetu o tom, kdo by se měl stát příštím českým prezidentem. Budete překvapeni, jak žhavé je tohle téma už dva roky před samotnou volbou.

Volba prezidenta veřejností vždy spolehlivě zahýbá. Ačkoli ta příští proběhne až v roce 2018, internet je už v předstihu plný vášnivých debat.

Jedni se nemohou dočkat, až prezident Miloš Zeman odejde, a už dávno hledají vhodného nástupce. Ti druzí se těší na Zemanovo další pětileté období, píše společnost Yeseter a dodává, že osoba současné hlavy státu zabírá zdaleka největší část veřejné internetové rozpravy o příštím pánu Pražského hradu. Prezident Zeman už delší dobu podniká spanilé jízdy do nejzazších koutů republiky. Pozitivní reakce na internetu opakují, že lepšího prezidenta jsme dosud neměli: "Je to náš prezident, který dělá opravdovou politiku pro lidi." Negativních reakcí ovšem rovněž není pomálu. Odpůrci mu podle Yeseteru vyčítají především silnou orientaci na Východ.

Duchovno vs. hitovky

Výrazně užší debata se potom vede o kandidátech na prezidentský úřad. Ke zvýšené hladině komunikace kolem osoby kněze Tomáše Halíka momentálně významně přispívá reakce České biskupské konference, jež se distancovala od jeho nedávných výroků ke stavu naší společnosti. Pro většinu internetového národa je ale Halík červeným hadrem na býka. Zvažovaná volební kampaň, údajně financovaná developerem Sekyrou, by jistě byla zajímavým propojením světského a duchovního přístupu k životu.

Producent a textař Michal Horáček by zase podle mnoha názorů na sociálních sítích neměl mít problémy s financováním své kampaně. Je částečně spojován s bývalým prezidentem Havlem a mohl by kolem sebe semknout i bývalé voliče Karla Schwarzenberga. Složit pěknou písničku je důležitější než sebelepší projev na Albertově. Pro jiné ovšem není Horáček nic jiného než nafoukaný snob.

Ve veřejném diskursu se taktéž hovoří o exprezidentovi Václavu Klausovi. Ten podle virtuálních debatérů zachránil českou korunu od eura. Zatímco však vystupuje na prestižních mezinárodních fórech, jeho memoáry nejdou na odbyt ani v Levných knihách. Určité části naší populace ovšem konvenuje svými dlouhodobě negativistickými postoji k Evropské unii. Jeho kampaň by zřejmě financovali přátelé z PPF.

O dalších možných kandidátech se hovoří víceméně sporadicky. Šimona Pánka by při kandidatuře financovala americká CIA, Jiřího Pospíšila zase Meda Mládková. Jiří Dienstbier má příliš německé příjmení a příliš cizácký původ na to, aby mohl kandidovat na český trůn. To třeba Vladimír Dlouhý nadbíhá Andreji Babišovi a pochází ze stejného ústavu jako současný pan prezident. Marek Eben u části potenciálních voličů zabodoval svou nedávnou řečí v Olomouci. Tak kdo s koho?

PREZIDENTŠTÍ KANDIDÁTI: O KOM SE NA WEBU NEJVÍCE

HOVOŘÍ (DUBEN AŽ KVĚTEN 2016)

MILOŠ ZEMAN 61 %
OSTATNÍ 8 %
JIŘÍ POSPÍŠIL 1 %
JIŘÍ DIENTSBIER 1 %
ŠIMON PÁNEK 2 %
VÁCLAV KLAUS 3 %
MICHAL HORÁČEK 12 %
TOMÁŠ HALÍK 12 %

Autor: - red -Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / BilderBox

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné