Těhotné ženy, které chtějí využít služeb porodních asistentek a rodit doma, si budou stěžovat na přístup České republiky u mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Vadí jim, že u nás nemohou služeb domácích porodních asistentek volně využívat a pojišťovny jejich péči nehradí. Žaloby podají i samy porodní asistentky. Čeští lékaři a úředníci jim prý házejí klacky pod nohy a znemožňují jim výkon povolání.
Ženy, které chtějí v průběhu těhotenství a při domácím porodu využít služeb porodních asistentek, narážejí v Česku na problém: žádná z porodních asistentek nemá potřebnou registraci. A tak nemohou porody doma vést.
"Ozývá se nám spousta žen, které si přejí péči porodní asistentky u domácího porodu. A když se obrátily postupně na ministerstvo zdravotnictví a pražský magistrát se žádostí o seznam asistentek, které k tomu mají oprávnění, ukázalo se, že žádná taková porodní asistentka není a stát tuto péči znemožňuje," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ právnička Adéla Hořejší, která u soudu obhajovala i porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou.
Tři z žen se už odhodlaly a zažalují Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Další se budou podle Hořejší přidávat postupně. "Stížnosti chystáme a podáme je do konce tohoto měsíce," uvedla právnička. Jako členský stát Evropské unie totiž musí ČR dodržovat směrnici o výkonu povolání porodních asistentek a jejich péči budoucím maminkám v případě zájmu zajistit. A to se neděje.
Protiústavní stát?
"Stát odpírá těmto ženám možnost volby místa porodu, tedy možnost zaručenou ústavou. Přitom i ony odvádějí řádně daně, platí zdravotní pojištění a jen chtějí péči, na kterou mají nárok," upozorňuje právnička. Ročně podle dostupných dat doma s pomocí porodní asistentky porodí jedno procento rodiček, což je zhruba tisíc žen. V západoevropských zemích jich je kolem tří procent.
O tom, že české matky mají reálnou šanci ve Štrasburku uspět, svědčí loňské rozhodnutí mezinárodního soudního tribunálu, který uznal podobnou stížnost ženy z Maďarska. Jedna česká žaloba už ve Štrasburku ostatně čeká od poloviny loňského roku na vyřízení. "Naše klientka tak reagovala na to, že jí stát neumožnil rodit za odborné asistence doma, a tak ji vlastně trestá za její svobodnou volbu," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv.
Žalobu chce podat i na dvacet porodních asistentek, které si stěžují, že jim stát brání ve výkonu povolání. K oprávnění asistovat u domácích porodů totiž potřebují jednak osvědčení o odborném vzdělání, jednak registraci, kterou udělují krajské úřady. A to je kámen úrazu. Jejich vydání je totiž podmíněno vyhláškou, která stanoví, jak musejí pracoviště takové asistentky vypadat. "Ta kritéria jsou záměrně nastavena tak, že je mohou splňovat jen porodnice," poukazuje Hořejší.
Například případný císařský řez musí být proveditelný do 15 minut. A k tomu je podle porodních asistentek zapotřebí mimo jiné i inkubátor, porodní sál a anesteziologický přístroj. Navíc provést "císaře" může jen lékař. Přesto má nová vyhláška ministerstva zdravotnictví požadovat toto vybavení po porodních asistentkách. "Je evidentní, že požadavky jsou naddimenzované a vůbec neodpovídají tomu, co musejí porodní asistentky splňovat v zápodoevropských zemích, kde mohou pracovat samostatně a žádné pracoviště nepotřebují," všímá si jedna z nich, Marie Vnoučková.
Ministerstvo vzkazuje: tak dělejte něco jiného
Ministerstvo zdravotnictví se však kritice brání s tím, že požadované vybavení má zajistit maximální bezpečnost rodiček a novorozenců. "Požadavky vyplývají z potřeby zajistit zdravotnickou péči lege artis (podle posledních poznatků vědy - pozn. red.) v urgentních, nepředpověditelných situacích, například při akutním nedostatku přívodu kyslíku plodu či závažném krvácení," reagoval na výtky mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
A námitky, že ministerstvo svými požadavky znemožňuje porodním asistentkám vést domácí porody, odbývá tím, že se mohou zabývat spoustou jiných věcí, které do jejich profese spadají. "Je jim umožněno vykonávat samostatně dostatek činností, pro které byly připravovány. Vedení fyziologického porodu je pouze jednou z mnoha."
Matky spolu s porodními asistentkami poukazují ještě na další problém - české zdravotní pojišťovny nechtějí péči porodních asistentek proplácet. Přesto, že by podle evropských pravidel měly. A matky, které chtějí tyto služby využít, tak znevýhodňují. I na to má ministerstvo odpověď: porodní asistentky za poslední čtyři roky žádné změny v úhradách nepožadovaly. "Sama jsem se účastnila jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Vavrouškem," kroutí nad vyjádřením Hořejší hlavou. Jednání však dosud nikam nevedla.