Věznice opustí více než sedm tisíc vězňů. Řada z nich nemá kam jít. Nejen nové zázemí, ale většina z nich musí najít i práci. Po amnestii Václava Havla v roce 1990 se jako bezdomovci na ulici ocitly tisíce propuštěných vězňů. I dnes o sebe musejí postarat sami.
Sociální dopad amnestie může narůst velkých rozměrů. Lze předpokládat, že velké množství propuštěných vězňů se nemá kam vrátit. Najít si po skončení výkonu trestu novou práci se navíc pro mnoho z nich stává nemalým problémem.
Anketa:
Prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii, věznice díky tomu opustí až sedm tisíc odsouzených. Souhlasíte s prezidentovým krokem?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
"Amnestie přichází v zimě. Jestli ti všichni, kteří jdou ven, mají kam jít, jestli mají nějaké rodinné zázemí a o zaměstnání ani nemluvě, je jisté riziko," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ kriminolog Miroslav Scheinost.
Nárůst bezdomovectví jako v případě amnestie vyhlášené tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1990, kdy bylo z československých věznic propuštěno na 15 tisíc vězňů, však odborníci nepředpokládají. "Byla daleko masivnější a vztahovala se na větší okruh trestných činů. Tady není až takové riziko nebezpečných pachatelů. Ale to sociální zázemí je vždycky otázka," připouští šéf Institutu kriminologie a sociální prevence Scheinost.
"Amnestie v roce 1990 byla mnohem širší a společnost navíc nebyla vůbec připravena," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ také Bořek Slezáček z centra Rubikon, které propuštěným na svobodě pomáhá jejich situaci zvládnout. "Co se záchytného systému týká, bylo to neporovnatelné," říká mluvčí centra Slezáček. "Struktura propuštěných byla tehdy jiná. Byla propuštěna většina vězňů v podstatě takových, kteří velké předpoklady pro resocializaci neměli," dodal.
Havlova amnestie před 23 lety se vztahovala na nevykonané tresty nižší než dva, případně tři roky, u vyšších sazeb odpouštěla třetinu nebo polovinu trestu. Nevztahovala se například na odsouzené za vraždu nebo znásilnění. Havel argumentoval činností policie a justice v předlistopadové době.
Hrozí růst kriminality
Osvobození tisíce vězňů se může podepsat i na částečném zvýšení kriminality. Na základě amnestie by sice neměli být propuštěni nebezpeční pachatelé, ale mohlo by jít o zloděje a recidivisty s krátkými tresty. "Vzhledem k délce trestu se dají nejvíce předpokládat krádeže a recidiva u krádeží," tipuje kriminolog Scheinost.
Nárůst kriminality by však prý nemusel být nijak zásadní. "Trestné činy, na které se ta amnestie vztahuje, nepatří k těm závažným," myslí si na druhou stranu ředitel kriminologického institutu. "Nemělo by to znamenat, že by z vězení měli vycházet nějací zvlášť nebezpeční pachatelé," říká Scheinost.
Podle Jana Franka ze sdružení Za branou bude záležet hlavně na konečné struktuře kriminální činnosti amnestovaných. "Když z toho bude vyplývat, že jsou dvě třetiny výtržníků, tak vám můžu říct, že se zvýší," připouští Frank.
Propuštěným mohou pomoci jen neziskovky
Neziskové organizace, které se práci s vězni a jejich znovuzapojením do společnosti a pracovního procesu zabývají, čeká v následujícím období nejspíš velký nával. "Naše kapacity naplníme úplně a co nejvíce lidem se pokusíme pomoci, aby ten přechod na svobodu zvládli," říká Bořek Slezáček z centra Rubikon.
Nejvíce starostí s pomocí osvobozeným hledat práci a vrátit se do běžného života budou mít v případě Klausovy amnestie právě neziskovky. "Bude to přes sedm tisíc lidí, z nichž 80 procent nemá práci. To nejde řešit ze dne na den," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ také Jan Frank z občanského sdružení Za branou, které se zapojováním do běžného života propuštěným vězňům pomáhá. "Neumím si představit, že se najednou najde třeba pět tisíc pracovních míst," dodává Frank.
Doba strávená za mřížemi má zpravidla u člověka, který pobývá dlouhodobě mimo společnost, zásadní vliv na jeho další sociální začleňování. Na zařazení do běžného života se proto vězni připravují už ve vězení. "Proces znovuzačlenění začíná již v průběhu trestu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. To ovšem často nestačí a velké problémy nastávají i během hledání práce.
Vrátit se do společnosti bývá proto pro mnoho vězňů přijímáno s velkými potížemi, které je mohou snadno vrhnout na sociální dno. "Ta otázka je na pořadu dne i bez amnestie. Propuštění to mají poměrně těžké a je potřeba se na ně přestat dívat skrz prsty," upozornil za neziskové organizace Bořek Slezáček.