Poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík se premiérovi Janu Fischerovi za svou kritiku omluví až poté, co předseda vlády uzná procesní i věcné chyby svého kabinetu ve věci novely horního zákona a změní je. Bursík to dnes řekl na tiskové konferenci s tím, že mu polemika s Fischerem není příjemná. Fischer poslance v úterý vyzval k veřejné omluvě.
Bursík v úterý při diskusi v Poslanecké sněmovně nařkl kabinet z podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Jednání vlády podle něho naznačuje korupci.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda je zkorumpovaná, tvrdí Bursík. Fischer chce omluvu
Předseda vlády vzal Bursíkovo rozhodnutí, že se neomluví, na vědomí. Pro svá tvrzení ale podle Fischera nemá exministr žádné důkazy "Vláda postupovala v souladu s pravidly, jimiž se řídí při svých jednáních. Své rozhodnutí také veřejně zdůvodnila," uvedl v tiskovém prohlášení.
Fischer už v úterý v otevřeném dopise napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," sdělil premiér. Bursík to podle něho udělal bez důkazu. "A já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti," zdůraznil Fischer.
Bursík reagoval na záporné stanovisko vlády k poslanecké novele horního zákona. Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka ze sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu. Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.
"Jako předseda Českého statistického úřadu jste byl účasten jednání vlád, a tak víte, že pro tuto novelu hlasovala Topolánkova vláda jednomyslně, souhlasil odbor vládní legislativy i legislativní rada vlády," upozornil Bursík. Kabinet, jehož byl členem, měl podle něj k dispozici i analýzu dokládající, že novelou nebudou ohroženy peníze zahraničních investorů, o materiálu také třikrát jednala tripartita.
Postoj Fischerovy vlády dnes Bursík označil za zásadní obrat. Kabinet si podle něj osvojil účelovou argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu.
Fischer by měl proto odpovědět, proč souhlasil, aby navrhovatelem stažení novely horního zákona a zákona o geologických pracích byl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, když autorem a předkladatelem bylo ministerstvo životního prostředí.
Bursík se také otázal, proč Fischer Tošovskému vyhověl a souhlasil, aby k návrhu na stažení novely nebylo připomínkové řízení, kde by se mohlo ministerstvo životního prostředí vyjádřit. Odpovědět by premiér měl i na otázku, zda si myslí, že novela může ohrozit naplňování cílů dosud neexistujících koncepcí, když rozhodování o odpisu zásob uhlí zůstává ministerstvu průmyslu.
"Jste připraven uznat tyto krajně nestandardní kroky vlády a korigovat je?" zeptal se Fischera Bursík.
Foto: Robert Sedmík, ČTK