Bývalý <span>policejní důstojník Brázda</span> opsal odborný článek

Domácí
25. 10. 2009 12:00
Právnická fakulta v Plzni.
Právnická fakulta v Plzni.

V Plzni rychlostudent, v Praze plagiátor?Jméno bývalého náměstka policejního prezidenta a posléze prorektora Policejní akademie Jana Brázdy se před nedávnem objevilo na seznamu plzeňských rychlostudentů. Figurovalo také na listině těch, jejichž závěrečné práce byly v době propuknutí skandálu k nenalezení. Nyní vyplaval na povrch další Brázdův prohřešek: bývalý policejní důstojník opsal odborný článek.

Jako vysoký policejní důstojník a akademik publikoval Jan Brázda tu a tam v odborných časopisech. A právě jeden takový příspěvek, který se objevil před dvěma lety v časopise Bezpečnostní teorie a praxe, má atributy plagiátu.

Řeč je o článku s titulkem "Zavádění projektu Community policing do praxe", jenž nápadně připomíná jinou, o dva roky starší práci Michaely Veselé, expertky na community policing, tedy sbližování veřejnosti a policie. Originál nese název "Community policing - policejní práce orientovaná na službu veřejnosti" a autorka  jej pověsila na webové stránky ministerstva vnitra už v roce 2005, tedy v době, kdy pro úřad pracovala.

ČTĚTE TAKÉ: Velitel strážníků v Plzni přišel o funkci. Kvůli plagiátu

Brázdovo jméno figuruje na seznamu plzeňských rychlostudentů.Jako přes kopírák

Brázdův článek má s původním textem téměř shodnou strukturu. Kromě kostry však bývalý prorektor převzal z originálu i většinu pasáží, u nichž provedl jen drobné kosmetické úpravy.

Jen namátkou. "Community policing může jednak znamenat komunitní přístup k policejní práci, policejní práci orientovanou na službu veřejnosti, anebo společenskou policejní činnost," píše hned v úvodu své studie Veselá.

A jak zní Brázdova verze? "Community policing v podstatě znamená policejní práci orientovanou na službu veřejnosti, anebo komunitní přístup k policejní práci."

Jednou ve svém textu cituje práci Veselé dokonce slovo od slova. Přímý odkaz na zdroj však chybí. Brázda jej uvádí jen v použité literatuře mezi ostatními tituly.

"Ani jsem za to nedostal honorář"

"Já jsem na to narazila a připadalo mi to velmi zvláštní," komentuje Brázdovo plagiátorství Michaela Veselá. Vadí jí především, že Brázda její práci využil ve chvíli, kdy už byla dva roky stará. Některé pasáže už tak nebyly aktuální. "Zarazilo mě to z odborného hlediska. Od vysokého policejního důstojníka a akademického pracovníka bych to nečekala."

Bývalý prorektor policejní školy ve svém počínání nevidí nic špatného. "Neopsal jsem ničí článek," hájí se Brázda. "Materiál paní Veselé jsem použil, přiznal a k tomu jsem doplnil svou myšlenku." V čem konkrétně práci Veselé rozšířil, si Brázda nevzpomněl, jelikož článek neměl před sebou.

Ačkoli je přesvědčen, že cizí autorská práva nepoškodil, je připraven autorce analýzy poslat omluvu. "Chtěl jsem jen otevřít debatu o důležitém tématu," vysvětluje "Za článek jsem ani nedostal honorář."

Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ