Kvůli sérii problematických smluv s dodavateli pražského dopravního podniku se musel jeho šéf Martin Dvořák poroučet. Nyní se ale rozhodl vracet rány. V jeho hledáčku se ocitly Hospodářské noviny, které podle něj v sérii článků zkresleně informovaly o tom, že pražský dopravní podnik utratil za stejný druh autobusu mnohem více peněz než veřejný dopravce v Plzni. Po vydavateli novin nyní Dvořák žádá skoro 2,5 milionu.
"Žalobu jsem tento týden prostřednictvím své právní zástupkyně podal na Městském soudu v Praze," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Dvořák.
Podle něj jsou informace deníku zkreslující, protože nákupy vozidel probíhaly v obou městech v jiné době. "...nezohlednili časový rozdíl mezi obchodními případy, přičemž právě toto hledisko je s ohledem na finanční, ekonomickou a v důsledku hospodářskou světovou krizi klíčové... Brání pouhému mechanickému srovnání cen autobusů, byť typově shodných," argumentuje vedle řady dalších důvodů v žalobě Dvořák.
Po vydavatelství Economia, do jehož portfolia Hospodářské noviny spadají, požaduje vedle omluvy i zaplacení 2,5 milionu korun. Tuto částku vypočítává podle čtenosti deníku a jeho ceny.
"O žádné žalobě nevím, slyším to od vás poprvé. Ani kdybych ji měl na stole, tak vám nebudu říkat náš další postup, protože bychom neradi odkrývali karty," reagoval šéfredaktor HN Petr Šabata.
Dvořákovi leží HN v žaludku ještě hlouběji. V současné době připravuje další žalobu týkající se článků o údajně zamýšleném prodeji Opravárenských tramvajových závodů v Hostivaři.
Pravda ovšem je, že jej problematické případy stály ředitelské místo. Prvním skandálem se stalo odhalení Nadačního fondu proti korupci, podle kterého sedmnáct haléřů z každé vytištěné jízdenky na pražskou hromadnou dopravu končilo v zahraničí v propletenci neprůhledných firem. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák, jenž s fondem spolupracuje, upozornil na to, že konečným příjemcem provizí byl zřejmě lobbista a podnikatel Ivo Rittig.
Martin Dvořák se brání tím, že o podobných věcech nic nevěděl a neměl z nich rozhodně žádný prospěch. Média Dvořáka přesto podrobně lustrovala a upozorňovala například na to, že si jeho matka koupila domek na ostrově Madeira. Bývalý ředitel dopravního podniku, který dříve zastával funkci generálního ředitele televize Prima, se kvůli tomu rozhodl rozkrýt svoje majetkové poměry. Podle svých prohlášení si za posledních sedm let přišel na bezmála 50 milionů korun. Dvacet z toho měl obdržet z dopravního podniku.
Velký rozhovor s Martinem Dvořákem přineseme v novém vydání časopisu TÝDEN, které vyjde v pondělí 12. března.