Problémy pozůstalých
ČD chtějí peníze po rodině sebevraha, případ prověří ministr
30.11.2011 18:20 Původní zpráva
Utkvělými představami pronásledovaný důchodce se letos v únoru rozhodl skočit pod rozjetý vlak. České dráhy požadují po pozůstalých odškodné, i když v podobném případě před dvěma lety od vymáhání ustoupily. Na upozornění redakce on-line deníku TÝDEN.CZ se případem bude zabývat ministr dopravy Pavel Dobeš.
Pražský dopravní podnik, který musí ročně řešit případy několika skokanů pod rozjeté soupravy metra, po příbuzných žádnou náhrady škody nepožaduje. "V takovém případě nic podobného neuplatňujeme," sdělila Aneta Řehková z tiskového oddělení firmy. České dráhy však mají jiný přístup a finanční náhradu odpouštějí jenom ve výjimečných případech.
Smrt na kolejích
Osmasedmdesátiletý důchodce Václav Folprecht ze Železného Brodu se během posledního měsíce života razantně změnil. Začala ho pronásledovat utkvělá představa, že trpí rakovinou. Pomyšlení na bolestivý konec nesnesl a nakonec se rozhodl pro radikální krok. Letos 21. února si u viaduktu v centru podkrkonošského městečka klekl na koleje před přijíždějící rychlík.
"Měl pocit, že mu doktorka tu nemoc zatajuje. Sám viděl na tuto nemoc umírat svého vlastního otce a zažil na vlastní oči tu bezmoc. Během několika týdnů se tak psychicky úplně rozložil. Přesto jsme nic takového nečekali. Ještě den předtím jsme měli společný oběd. Stejně to nakonec řešil sebevraždou. Jak se později ukázalo, rakovinu neměl," popisuje smutný příběh snacha zesnulého Riane Folprechtová.
Vedle bolestivého odchodu jednoho z nejbližších však rodina musela záhy začít řešit další trable. České dráhy se totiž do dědického řízení přihlásily s pohledávkou 31 902 korun.
Vlak sice nebohého důchodce smetl a nevykolejil, ale strojvůdce při brzdění "na doraz" poškodil hydraulické brzdy. Podle oficiálního protokolu se musela lokomotiva ještě nechat odtáhnout. Folprechtovi České dráhy požádali, aby se kvůli duševnímu stavu jejich otce finančních požadavků vzdaly, dostali ale zamítavou odpověď.
"Váš pan otec jistě nemusel znát přesné znění zákona 266/1994 Sb., nicméně mohl a měl vědět, že vstupovat do kolejiště (navíc v době, kdy místem projížděl vlak) s sebou může přinést následky, které tato nehoda bohužel přinesla. Po konzultaci jsme dospěli k jednoznačnému stanovisku - uplatnění oprávněného nároku na náhradu škody. V tuto chvíli očekáváme výsledek dědického řízení a zvažujeme podání klasické žaloby na náhradu škody u věcně a místně příslušného soudu," odepsal v následném dopise úředník, který měl věc na starosti.
Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský takový postup obhajuje a tvrdí, že jde o povinnost. "Na nic podobného pojištění nejsme. Škody do 50 milionů nám ani nikdo nepojistí," sdělil Šťáhlavský. "My tu škodu vymáhat ze zákona musíme. Jenom ve zcela výjimečných případech, jakým jsou například sebevraždy dětí, jsme od právních kroků upustili," dodal.
Folprechtovi, kteří nechtěli mít další soudní tahanice, už požadované peníze zaplatili. Nechtějí se ale smířit s tím, že se o jednotlivých finančních požadavcích na rodiny sebevrahů rozhoduje na základě věku. "Přijde mi divné, že by se řídili podobnými kritérii. Vůbec neberou v potaz, že byl v takovém duševním rozpoložení, že nemohl hodnotit důsledky svého chování," postěžovala si Riane Folprechtová.
Ministr na to dohlédne
Pravdou je, že časopis TÝDEN před dvěma roky zaznamenal případ, kdy pod rozjetý vlak skočil v Praze Radotíně dvaadvacetiletý mladík. České dráhy sice také po pozůstalých požadovaly bez jediné známky účasti náhradu škody - 4 tisíce korun, ale na základě článku v časopise tehdejší ministr Gustav Slamečka rozhodl, že placení jim má být odpuštěno.
Možná, že podobně "dobrý konec" může mít nakonec i příběh Folprechtových. Současný ministr Pavel Dobeš si od on-line deníku TÝDEN.CZ nechal poslat podklady k celé události a hodlá se jí věnovat. "Je samozřejmě důležité, zda nebyl při události někdo další zraněn, nebo po ČD nepožaduje v této výši náhradu škody někdo jiný. Jinak se mi to nezdá příliš šťastné," řekl Dobeš, o jehož postoji vás budeme informovat
A pokud Folprechtovým nepomůže ani ministr? Zbývá jim alespoň jedna malá útěcha. Po zaplacení požadované částky jim od ČD přišel dopis, kde poprvé zazněla slova omluvy. "Děkujeme za poslaný dokument i za Vaši platbu (...) chtěl bych však ještě k celé této nepříjemné záležitosti dodat, že nikoho, ani mě osobně, tato věc netěší, nemám z toho žádný užitek, dělám pouze svoji práci," napsal na rozloučenou právník.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.