O tom, že státní správa je dlouhodobě prorostlá korupcí, už asi nikdo nepochybuje. Rozhodně to však neznamená, že se neuplácí i na té úplně nejnižší úrovni. Naopak. Upozorňuje na to dokonce zpráva kontrarozvědky. Zatímco nevládní neziskovka Transparency International volá po účinném odstranění korupce "nahoře", podle Bezpečnostní informační služby se musí nejprve začít "odspodu".
Na shánění podpultového zboží za komunismu si vzpomene řada z nás. Šťastlivci, kteří uspěli, také moc dobře věděli, že to nebylo zadarmo. Drobné úplatky za přednost, za kladné vyřízení žádosti nebo lepší přístup však přetrvaly dodnes. Že se totiž na korupčním prostředí lidé sami podílejí, už totiž často nevidí anebo ani vidět nechtějí.
Do korupce by se dalo zahrnout klidně i takzvané všimné u lékařů. Tu bonboniéra, tu kvalitní káva - opět zvyk, který přetrval z minula. A řada lidí se ani netají tím, že svého lékaře sem tam obdaruje. "To víte, že to dělám občas taky," řekla TV Barrandov návštěvnice polikliniky v pražských Modřanech. "To funguje do teď. Starší lidi a třeba lidi z venkova vozili vajíčka, ale i čokolády nebo kytky," podotýká mladá maminka. "Asi chtějí tomu doktorovi jenom poděkovat," dodává. Starší muž se štábu Televize Barrandov pro změnu dušuje, že nikdy lékaři nic nedal. "Ale vím, že se to dělá. Dávají se obálky," mávne rukou, jako by to bylo normální.
Lidé si v Česku drobnou korupci neuvědomují. Zato raději vnímají kauzy "velkých ryb". "Těch kauz kolem nás z poslední doby je spousta," vysvětluje on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí správní poradny Transparency International Radka Pavlišová. V měření vnímání korupce se tak Česko zařadilo na evropské dno: "Z jedenatřiceti evropských zemí se umístilo na pětadvacátém místě."
Pocity versus realita
Měření neziskové organizace ovšem nereflektuje skutečnou korupci. Tu totiž změřit nelze. Zjistit se dá jen to, jak lidé ve sledované zemi na korupci ve veřejné sféře pohlížejí. "To vnímání je vždy subjektivní," připustil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda správní rady Transparency International Jan Spáčil. "Ke korupci jako takové lze obecně poznamenat, že její obraz ve společnosti může být zkreslený," upozorňuje ovšem výroční zpráva Bezpečnostní informační služby.
Podle neziskovky se v Česku nedostatečně bojuje proti korupci především kvůli nedostatečným systémovým opatřením. "Povedlo se dotáhnout jen zákon o veřejných zakázkách," říká Spáčil. Organizace tím vysvětluje, proč se Česko umístilo v jejich indexu tak špatně.
Kontrarozvědka to ale vidí i v jiné rovině. Upozorňuje totiž na rozsáhlou korupci právě mezi lidmi, nejen na špičce státní správy. "Jedním z účinných postupů, kterými lze snížit korupci na minimum, je boj s tímto negativním jevem již na nejnižších úrovních. Podaří-li se snížit objemově nižší, ale rozsahem velkou korupci na nižších úrovních, nepřeroste tak snadno ani do úrovní vyšších," upozorňují její analytici. "Samozřejmě to předpokládá osobní odvahu a odpovědnost volených občanů i každého občana," dodává pro TV Barrandov mluvčí BIS Jan Šubrt.