Podle policejního prezidenta Martina Červíčka je nemyslitelné, aby měla policie dva prezidenty. Červíček to uvedl v exkluzivním rozhovoru. Vyjádřil se zároveň k informacím on-line deníku TÝDEN.CZ, podle kterých se proti němu chystá dehonestující kampaň.
Odvolací soud podle dostupných informací zbavil vašeho předchůdce Petra Lessyho obvinění z pomluvy a zneužití pravomoci. Jak tuto situaci vnímáte?
Jsem policejní prezident, který se nikdy nevyjadřoval k věcem, co by kdyby. A to ani v souvislosti s kauzami, ani v souvislosti s mimořádnými událostmi u policie, natož abych se spekulativně vyjadřoval k tomu, o čem ve své podstatě nejsem seznámen a co není ještě oficiálně uzavřeno.
Kdyby byl plukovník Lessy očištěn, měl by mít právo vrátit se na své původní místo, které nyní zastáváte vy?
Je nemyslitelné, aby v čele policie, byť symbolicky, byli dva policejní prezidenti. Na právo plukovníka Lessyho vrátit se odpovídat nebudu. To není moje věc. To je kompetence ministra vnitra.
Co se tedy bude podle vás dál dít?
Vnímám skutečnost, že přestože odpovídám za policii, přestože ji řídím, tak i policejní prezident má svého šéfa. A tím šéfem je ministr vnitra. A já naprosto respektuji právo ministra vnitra říci, s jakým policejním prezidentem chce spolupracovat.
Ministr vnitra má mít totiž právo vybrat si svého policejního prezidenta. Nedovedu si představit, že by zde vznikla situace, že by se policejní prezident s ministrem vnitra dohadoval, že by s ním byl v nesouladu či že by byly vytvořeny překážky v jejich vztahu, které by jim bránily spolupracovat.
Má ale takové právo ministr vnitra v demisi?
Ministr vnitra, byť v demisi, je stále ministrem vnitra. Tímto způsobem bych vůbec jeho kompetence nesnižoval. Odpovídá za stav bezpečnosti v České republice a k tomu má svého podřízeného, kterým je policejní prezident.
Další podstatná věc ale je, že s kolegy tady rok a čtvrt pracujeme na stabilizaci policie. My jsme se totiž z doby, kdy jsme nevěděli, jak budeme fungovat, kolik nás bude, jaké na to budeme mít peníze, dostali do situace, že v roce 2013 fungujeme bez problémů. Máme nastavené počty, máme na to objem peněz. A dneska policie ví nejenom, co dělá, ale rovněž, jak bude fungovat i v příštím roce.
Ale už jenom povídání, spekulace o tom, jestli policie bude mít dva policejní prezidenty, nebo kdo je ten správný, kdo na to má větší právo, policii destabilizují. Proto mlčím a jako odpovědný policejní prezident nespekuluji. Zároveň ale odmítám, aby vznikla situace, kdy nejasnosti a spekulace budou znamenat, že si tu všichni sedneme a budeme čekat, co bude za nějaký čas. To je přece špatně z hlediska policejní práce!
Podle informací časopisu TÝDEN se proti vám chystá dehonestující kampaň. Někdo hodlá použít vaši bakalářskou práci a označit ji za plagiát. Víte o tom?
Kdyby to nebylo tak smutné, tak by to bylo až úsměvné. A je docela zajímavé, že se o tom bavíme zrovna v tomto období. Že zrovna nyní se tu objevují informace, že jsem měl před třinácti lety, kdy jsem dokončil Policejní akademii, zfalšovat bakalářskou práci.
Jenom připomínám, že před třinácti lety jsem byl policistou v Náchodě a nikdo si ani nepomyslel, že bych kdy pracoval na Policejním prezidiu, natož že bych se stal policejním prezidentem. Prokazatelně jsem policejní akademii absolvoval za čtyři roky, vypracoval jsem bakalářskou práci, kterou ohodnotil vedoucí mé práce, mimochodem autor odborné publikace, kterou jsem použil. Nejenom on, ale i odborný oponent jí doporučili k obhajobě.
Já jako Martin Červíček jsem musel jít před komisi, tu práci obhájit. A Martin Červíček neřekl, že jsem já obhájil práci, musela to říct komise. A podle posudku, ať už vedoucího práce, či oponenta, jsem splnil všechny požadavky, které byly kladeny na bakalářskou práci v roce 2000. Já jsem si neudělil titul. Já jsem neřekl, že je to správně. Řekla to Policejní akademie, komise, lidé, kteří za to odpovídají. A mně připadá absurdní, že se k tomu po třinácti letech někdo vrací a očerňuje mě z toho, že bych měl vytvořit plagiát.
Víte kdo, za tím stojí?
Zaznamenal jsem, že se objevily určité anonymy, na jejichž základě si nechal zpracovat ministr vnitra posudek Policejní akademie. Já jsem byl seznámen se závěry, kde bylo jednoznačně konstatováno, že se v žádném případě u mé bakalářské práce nejedná o plagiát.
Co se konkrétně prověřovalo?
Jestli jsem uvedl správně publikace, jestli jsem správně citoval a jestli jsem práci zpracoval samostatně. Zároveň je potřeba uvědomit si, že se ta práce psala před třinácti lety a že publikace, kterou jsem použil, byla uvedena. A mimochodem tuto literaturu psal nadto můj vedoucí práce, který řekl, že má práce nemá nedostatky. A proto ji doporučil k obhajobě.
Máte být jmenován brigádním generálem. Myslíte, že vám někdo závidí, a proto píše anonymy?
Myslím, že si na to každý rozumný člověk odpoví. Samozřejmě to může sloužit k různým účelům.