Červíček: Při návštěvě Sia někdo asi mluvil policii do opatření

Domácí
21. 4. 2016 11:51
Policejní zásah při návštěvě čínského prezidenta byl nepřiměřený.
Policejní zásah při návštěvě čínského prezidenta byl nepřiměřený.

Policii zřejmě během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze někdo mluvil do bezpečnostních opatření víc, než by měl. Prohlásil to bývalý policejní prezident a kandidát ODS pro podzimní krajské volby Martin Červíček před mimořádnou schůzí sněmovny k chování policie během březnové návštěvy, kterou na dnešní program poslanců prosadily opoziční ODS a TOP 09.

Červíček rozdělil počínání policie do tří oblastí. V případě postupu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté, souhlasil s vysvětlením policejního prezidenta Tomáše Tuhého, že šlo o zbytečnou služební horlivost. Poměrně smířlivý byl i v případě uzavírek. V případě uzavření Hradčanského náměstí, na které se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu, se stala podle něj chyba hlavně v komunikaci.

Vadí mu však třetí oblast, tedy mimořádné události v ulicích Prahy. "Já z toho mám takový pocit, že policii do těch bezpečnostních opatření někdo mluvil víc, než by měl. Někdo možná měl větší zájem na tom, aby spokojenost představitelů Číny byla větší, než by se hodilo na taková bezpečnostní opatření," uvedl Červíček.

Podle Martina Červíčka byla chyba v komunikaci.

Policie podle Červíčka měla také mít o chystaných událostech větší přehled. "Když chcete mít v ulicích například vítače, tak by policie měla být o těchto aktivitách víc seznámena, aby tam nepřijela pět minut po dvanácté, ale aby byla včas schopná reagovat na různé skupinky lidí, kteří vytvářeli situace, kdy se někdo někde napadal a podobně," řekl.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že na úkor svobod a ústavních práv se toho stalo příliš mnoho, aby se s tím mohl smířit. Proto má postup policie vysvětlit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Dneškem ty dotazy pro nás nekončí. Motivem je udělat vše pro to, aby se něco takového nikdy neopakovalo," uvedl.

Podle TOP 09 a ODS policisté během návštěvy hlavy čínského státu bezdůvodně omezovali práva části obyvatel. Kritici hovoří zejména o šikaně některých odpůrců čínského prezidenta, kteří svůj postoj dávali najevo například vyvěšováním tibetských vlajek. Chovanec i vedení policie ale odmítlo, že by policisté stranili Číňanům.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Michel Medina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ