Češi našli fígl na exekuce, ale vnitru dochází trpělivost

Domácí
19. 11. 2012 06:35
Exekutoři přestávají mít s dlužníky trpělivost (ilustrační foto).
Exekutoři přestávají mít s dlužníky trpělivost (ilustrační foto).

Počty lidí, kteří si zapisují adresu trvalého pobytu na městských či jiných obecních úřadech, roste. Zatímco na počátku roku 2009 jich bylo necelých 164,5 tisíce, letos v lednu jejich počet dosahoval již více než 284,5 tisíce. Důvodem je mimo jiné i obava z exekucí. Ministerstvo vnitra chce proto změnit podmínky přidělování trvalého pobytu na "úřední" adrese.

Podle ministerstva vnitra se na tuto adresu každoročně přihlásí 40 tisíc dalších lidí. V poslední době se podle něj začíná úřední adresa zneužívat čím dál tím více. Důvodem jsou obavy z exekucí. "Exekutoři provádějí exekuce nikoliv podle skutečného místa pobytu občana, ale podle místa trvalého pobytu," konstatuje ministerstvo.

S tím ovšem nesouhlasí prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. "Když nebudu mít místo trvalého pobytu, tak dlužníka budu hledat tam, kde bydlel předtím," řekl Prošek. Místo pobytu si navíc podle něj mohou exekutoři zjistit podle toho, kde ti lidé platí energie nebo i dalšími způsoby.

Před zabavením věcí podle exekutorů adresa na úřadě neochrání (ilustrační foto).Důvodů nárůstu může být více. "Moje známá měla problémy se zapsáním trvalého bydliště, musela se proto přihlásit na úřadě," říká Lucie z Prahy s tím, že podobných případů je určitě více.

Trvalý pobyt? Nemám kde

Ke zneužití "úřední" trvalé adresy dochází podle ministerstva dvěma způsoby. Jeden z nich je, že vlastník či jiná oprávněná osoba podá na základě "dohody" návrh na zrušení místa trvalého pobytu člověku, který na adrese i přesto dále bydlí. Druhým způsobem je fiktivní ukončení trvalého pobytu na území České republiky, kdy občan jeden den ukončí trvalý pobyt s tím, že se stěhuje do zahraničí. Druhý den se však vrátí a sdělí, že nyní nemá možnost se přihlásit k trvalému pobytu a jeho místem trvalého pobytu se stane sídlo úřadu.

Ministerstvo vnitra se proto do budoucna chystá tomuto zneužívání zamezit zákonem. Mimo jiné tak, že při oznámení o konci trvalého pobytu v České republice lidé nově zaplatí správní poplatek ve výši 150 a konzulární poplatek ve výši 300 korun.

Lidé, kterým bude zrušen trvalý pobyt na něčí návrh, budou moci mít zapsaný trvalý pobyt na úřadě pouze po dobu dvanácti měsíců. Pokud budou vlastnit na území Česka byt či dům, budou si jej muset zapsat za místo trvalého pobytu. V případě, že jej nebudou mít oni, ale jejich manžel, partner, rodič nebo dítě, pak se po zrušení údaje o místu trvalého pobytu stane novým místem trvalého pobytu dotyčného člověka jejich dům nebo byt.

Autor: - pcl - Foto: Robert Sedmík, Ladislav Němec/MF DNES/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ