Spokojenost s vlastním životem v Česku postupně klesá. Navíc patří mezi nejnižší v Evropské unii. Hůře než my jsou na tom z tohoto úhlu pouze Bulhaři, Maďaři, Řekové, Estonci a Litevci. Vyplývá to ze studie, na kterou v těchto dnech upozornil evropský statistický úřad Eurostat.
Anketa:
Jak jste spokojení se svým životem? Známkujte, jako ve škole.
- Na jedničku. 20%
- Dvojka. 20%
- Průměr, takže trojka. 20%
- Špatný, čtyřka. 20%
- Acho jo! Jasná pětka. 20%
Průzkum proběhl v letech 2011 až 2012 ve 27 zemích Evropské unie. Jeho účastníci hodnotili svou spokojenost se životem na stupnici od 1 (velmi nespokojen) do 10 (velmi spokojen). V průměru přitom Evropané hodnotili svou spokojenost údajem 7,1. Nejvíce jsou se svým životem spokojení lidé v Dánsku, Norsku a Švédsku. Naopak nejhorší byly výsledky v Bulharsku a Maďarsku, Řecku, Lotyšsku, Estonsku, na Slovensku a v České republice. Lidé zde svou spokojenost ohodnotili v průměru známkou mezi 5,5 až 6,5. Konkrétně v případě Čechů to bylo na úrovni mírně převyšující známku šest.
"Lidé v západní a jižní Evropě - s výjimkou Řecka - mají tendenci být více spokojeni se svým životem než lidé v pobaltských zemích, střední Evropě a na Balkáně," tvrdí nyní na základě průzkumu evropští statistici. Důvodem jsou podle nich ekonomické, ale i historické faktory. "Méně spokojené" země se totiž vyznačují nízkou úrovní příjmů, ale značná část obyvatel - zvláště ti ze starší generace - zažila dramatické zvraty v hospodářství, sociální oblasti a politice.
Od předchozího průzkumu, který proběhl v roce 2007, přitom celková spokojenost se svým životem ve většině zkoumaných evropských zemí - těch, které byly nad průměrem - poklesla. Statistici to připisují finanční krizi, která mezitím proběhla. "Tento trend byl ale vyvážen růstem spokojenosti ve většině zemí, které byly v roce 2007 pod průměrem," konstatovali statistici. Výjimkou je v tomto případě České republika, Estonsko, Řecko a Slovinsko. Zde spokojenost poklesla.