V několika českých městech v sobotu demonstrovali odpůrci mezinárodní dohody proti padělatelství (ACTA). Dohromady se jich sešlo necelých 3000, nejvíce v Praze, kde se protestu zúčastnilo asi 2000 lidí. V menších městech se akcí, které se stejně jako v Praze obešly bez konfliktů, zúčastnilo většinou jen několik desítek hlavně mladých lidí. Demonstrace se konaly v řadě světových měst, v Mnichově se podle policie sešlo na 16 tisíc protestujících.
V Praze začínala protestní akce na Staroměstském náměstí, kam dorazilo asi 1000 lidí. Během pochodu Pařížskou ulicí přes náměstí Curieových, Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády narostl počet o další tisícovku. Protestující zakončili svou demonstraci asi po dvou hodinách na náměstí Jana Palacha, kde zazněly krátké projevy. Česká pirátská strana vyzvala vládu Petra Nečase, aby Poslanecké sněmovně navrhl předložení smlouvy ACTA Ústavnímu soudu.
Česká vláda tento týden pozastavila kvůli nejasnostem ratifikační proces smlouvy. Podobně se zachovalo Německo, Polsko a Slovensko. Zástupci hudebního průmyslu, podle nichž je smlouva potřebná, za to českou vládu kritizovali. Opoziční ČSSD naopak vyzvala vládu, aby od smlouvy zcela odstoupila.
V Brně nesouhlas s ACTA vyjádřilo svou účastí zhruba 300 lidí. Skandovali hesla jako "Internet nedáme" a "Stop ACTA". Na liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše dorazilo asi pět desítek protestujících, v mrazivém počasí vydrželi v centru města asi hodinu.V Olomouci se na Horním náměstí shromáždila zhruba stovka odpůrců smlouvy ACTA. "Kopie není padělek. To, že umíme z internetu pořizovat kopie, nemůže nikomu vadit. Je to stejné, jako kdyby si lampáři stěžovali na slunce, že svítí a snižuje jim tak zisky," uvedl jeden z mluvčích na demonstraci.
V Pardubicích se k celosvětovým protestům připojily zhruba tři desítky lidí. Poměrně nízká účast je nezaskočila. "Ta účast odpovídá zájmů českého občana o věci veřejné. Lidé se zajímají více o své soukromé věci," řekl místopředseda Pirátské strany v Pardubickém kraji Pavel Prchal. V nedalekém Hradci Králové vyjádřilo svůj nesouhlas s ACTA asi 20 lidí už 28. ledna. V Plzni se sešly zhruba dvě stovky demonstrantů. Byli sice vybaveni transparenty, ale jinak celý protest proběhl v klidu a bez problémů. Podobné to bylo v Karlových Varech kde asi 50 lidí prošlo celou hlavní třídou.
V Ústí nad Labem demonstrovalo podle odhadů policie asi 80 lidí. Protest trval přibližně hodinu a půl, zúčastnění prošli krátký pochod městem a skončili před ústeckým magistrátem, kde zaznělo několik projevů. V Ústí se protest ze stejného důvodu konal již minulý týden, kdy na něj přišlo asi třikrát tolik lidí. Naopak do Teplic dorazili protestovat pouze čtyři lidé. Pár desítek mladých lidí se sešlo i v Českých Budějovicích a Jihlavě.
Zhruba 15 tisíc lidí také podle České pirátské strany podepsalo petici, ve které žádají přijetí ústavního zákona o svobodném internetu. Strana požaduje také průhledné vyjednávání mezinárodních smluv či transparentní financování úřadů a politických stran.
Protesty byly naplánovány po celém světě. Ačkoliv organizátoři očekávali celosvětově až 200 tisíc nespokojenců, Evropa prozatím hlásí jen několik tisíc demonstrantů. Do Mnichova dorazilo až 16 tisíc lidí, ovšem Berlín nebo porýnský Kolín zaznamenaly prozatím asi 2000 demonstrantů. V Sofii se sešlo 300 nespokojených Bulharů, asi 500 lidí protestovalo v maltské metropoli Vallettě, v Amsterdamu vyjádřilo nesouhlas asi 250 lidí.