Češi psali ostrovanům, jak na ekoturistiku. <span>Za 495 tisíc</span>

Domácí
27. 12. 2009 18:00
Turistika je důležitá, psali Češi zemím Pacifiku.
Turistika je důležitá, psali Češi zemím Pacifiku.

Turistika je důležitá, psali Češi zemím Pacifiku.Ministerstvo zahraničí zaplatilo předraženou kampaň, která Česku nebyla prakticky k ničemu. Dokazuje to materiál, který získal on-line deník TÝDEN.CZ. E-mailová kampaň, jejíž provedení si objednal tehdejší velvyslanec v Austrálii a nynější ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, stála téměř půl milionu korun a její přínos je nejasný. 

E-mailová informační kampaň v jižním Tichomoří byla součástí tří projektů "ekonomické diplomacie" za necelého půldruhého milionu korun, které podepsal tehdejší velvyslanec v Austrálii a současný ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a platilo ministerstvo zahraničí. Sporné projekty šetřila generální inspekce ministerstva. Podle závěrečné zprávy jednoho ze tří projektů, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, není vůbec jasné, jaký přínos kampaň za 495 tisíc vůbec měla. Pokud vůbec proběhla.

 Překlad informačního e-mailu
 

Vážený pane,

jak zřejmě víte, turistika je v jižním Pacifiku nejdůležitějším zdrojem příjmů, slouží k vytváření pracovních míst a má velký potenciál pro další rozvoj.

 

Pro blaho celého regionu je klíčové, aby se v zemích jižního Pacifiku uskutečňovala udržitelná forma turistiky, také nazývaná ekoturistika.

 

Proto Ministerstvo zahraničí České republiky (členská země Evropské unie) financovalo několik projektů zdůrazňujících význam ekoturistiky a napomáhajících zemím jižního Pacifiku v jejich rozvojovém úsilí. Ačkoli je Česká republika malou zemí, je (zvláště její hlavní město Praha) jednou z předních turistických destinací v Evropě. Jsme šťastní, že můžeme sdílet něco z našich zkušeností a vědomostí.

V příloze tohoto e-mailu uvádíme některá důležitá fakta a data týkající se ekoturistiky a taktéž navrhujeme "Kodex odpovědné turistiky pro Pacifik".

Pokud byste měl zájem o detailnější informace o situaci a možnostech turistiky (a ekoturistiky) v zemích jižního Pacifiku, neváhejte nás kontaktovat e-mailem.

Předražená, zbytečná, špatný vtip. Oslovení odborníci nad mailovou "Informační kampaní na podporu udržitelného cestovního ruchu v oblasti jižního Pacifiku" kroutí hlavou. "Považuji to za vrchol drzosti, amatérismu a totálně vyhozené peníze," kritizuje projekt Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří.

Jak TÝDEN před nedávnem upozornil, projekty kriticky hodnotila i generální inspekce ministerstva.

ČTĚTE TAKÉ: Chmiel: Projekty, které jsem podepsal, byly v pořádku

Ministerstvo o sporných projektech odmítlo poskytnout další informace. Nový člen vlády Chmiel projekty hájí. "O celkovém efektu lze hovořit až v delším časovém horizontu, a to po návštěvě všech států, na které byla kampaň cílená. Odezvu jsem zaznamenal v několika rozhovorech, přičemž šlo vesměs o pozitivní reakce. Tazatelé se zajímali zejména o možnost organizovaných cest turistů z ČR do pacifické oblasti," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ Juraj Chmiel.

Podle jiného dokumentu, do nějž redakce nahlížela, však sám provedené projekty kritizoval za to, že nejdou do hloubky, zřejmě vinou krátkého času na zpracování. 

Půl milion za spam?

Brněnská firma QCM podle závěrečné zprávy projektu loni odeslala zhruba na zhruba 36 tisíc adres ve 12 zemích v jižním Pacifiku a dalších šesti zemích "informační e-mail" v angličtině a čínštině.

Příjemci se v něm mimo jiné dozvěděli, že ekoturistika je udržitelná forma turistiky a že Česká republika je jednou z předních turistických cílů v Evropě. "Vůbec nechápu, co tím mailem chce odesílatel říct," kroutí hlavou internetový publicista Daniel Dočekal.

PSALI JSME: Problém nového pana Evropy: podezřelé smlouvy

"Ten dopis je tak nesmyslně neuvěřitelný, že připomíná obsahově spam," myslí si Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří.

Smlouvy podepsal současný ministr Juraj Chmiel.Pětistovka za odpověď

Pokud lidé na e-mail odpověděli, měly jim přijít podrobnější informace o ekoturismu ve vybrané zemi. Na první e-mail reagovala údajně zhruba tisícovka adresátů. Při celkové téměř půlmilionové ceně kampaně tedy stála jedna odpověď astronomických 500 korun. "To je možná stokrát víc, než by dávalo smysl," tvrdí Dočekal.

QCM vysvětluje vysoké náklady drahým nákupem e-mailových databází, jedna adresa stála téměř 12 korun. Podle dobře informovaného zdroje se běžná cena za adresu pohybuje kolem dvou korun, další korunu stojí rozeslání. Zvolenou formu QCM ve zprávě hájí "mimořádně malým časovým prostorem a omezeným rozpočtem".

Firma se o projektu bavit nechce. "K tomu vám nic neřeknu, je to záležitost zadavatele," řekl redakci už dříve šéf QCM David Horký, na zaslané otázky ani po týdnu nereagoval.

Kampaň stála 495 tisíc. Na snímku turisté v Samoi. Nejasnosti a chyby

Podle firmy byla kampaň úspěšná. "Do značné míry se podařilo změnit do té doby minimální povědomí o existenci ČR," tvrdí závěrečná zpráva. "Uvědomme si, že jen například Čína, USA a Japonsko mají dohromady přibližně dvě miliardy obyvatel, takže jak mohli e-mailovou kampaní za půl milionu korun do značné míry změnit povědomí?" klade řečnickou otázku Okamura. Z projektu navíc kromě několikastránkové závěrečné zprávy patrně neexistuje žádný další výstup. Část zprávy si můžete přečíst níže.

Závěrečná zpráva - část

Kromě smyslu celého projektu však vzbuzují pochyby i detaily kampaně. Například není jasné, proč do ostrovního státečku Tuvalu, který je druhou nejméně lidnatou zemí na světě a internetové připojení tam má jen zhruba 1300 lidí, poslala firma 620 e-mailů, tedy řádově tolik, co do jiných, podstatně větších zemí. Nesedí ani celkový počet e-mailů - firma ministerstvu fakturovala o dva tisíce dopisů více, než tvrdí, že odeslala.

"Stát vyhodil půl milionu korun za zcela zbytečnou aktivitu," uzavírá Dočekal.

Foto: ČTK, profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ