Češi se pouštějí do <span>nejnáročnější akce</span> v Afghánistánu

Domácí
10. 3. 2008 12:44
Čeští vojáci nastupují do airbusu směr Lógar.
Čeští vojáci nastupují do airbusu směr Lógar.

Armáda posílá do Lógaru čtyři speciálně upravené BVP.Česko se pustilo do svého nejnáročnějšího projektu v Afghánistánu. Do provincie Lógar vysílá v těchto dnech provinční rekonstrukční tým. Ten zatím tvoří osm civilních odborníků a dvě stovky vojáků. Vůbec poprvé mají Češi na starosti celou provincii.

Ten poměr je na první pohled zarážející. Na jednoho civilního odborníka připadá dvacet pět po zuby ozbrojených vojáků-ochránců, kterým budou pomáhat čtyři bojová vozidla pěchoty a dvacet pancéřovaných "humvee". Afghánská provincie Lógar má sice pověst klidného koutu země, ale to se může rychle změnit. Roztaje sníh a protivládním rebelům skončí "zimní prázdniny".

"Potřebujeme rychlý úspěch," přiznává Ester Lauferová z ministerstva zahraničních věcí, která se na vyslání týmu podílela. Čechům by naklonil místní obyvatele, bez nichž obnova provincie půjde jen těžko.

ČTĚTE TAKÉ: Češi odletěli opravovat afghánský Lógar 

Co vlastně bude provinční rekonstrukční tým v Lógaru dělat? Velmi zjednodušeně se dá říci, že řešit kvadraturu kruhu. Oficiálně se zaměří na "obnovu, rekonstrukci a rozvoj" oblasti. Lógarští zemědělci sice pěstují víno, ovoce či oříšky a vyrábějí pověstné rozinky, ale nedokážou už je skladovat a prodávat mimo sezonu za lepší cenu. Chybí elektřina, chybějí dobré silnice i veterináři a odborníci na nemoci rostlin. Kde je bída a beznaděj, tam se daří extremistům.

Češi proto chtějí "nahodit" ekonomický motor provincie tak, aby běžel i po jejich odjezdu. Zároveň budou pomáhat při opravách škol či zdravotnických zařízení. Letos na to mají připravených 80 milionů korun.

Sabina Středová v Afghánistánu při přípravě mise."Já se trochu usmívám deklamacím, že v Afghánistánu se buduje demokracie. Naším cílem je stabilizovat zemi, zavést tam vládu práva. Ta může být ovlivněna tradicemi, ale musí být jasné, že stát funguje, že kontroluje svoje vlastní území. Pro nás je naprosto klíčové, aby Afghánistán byl schopný vytěsnit různé extremisty. Aby nebyl nástupním prostorem pro teroristy, aby tam nemohly fungovat výcvikové tábory pro útočníky, kteří se pak vypraví do Evropy či do Ameriky. Ale to je opravdu běh na dlouhou trať," říká Sabina Středová z ministerstva obrany. Češi v Lógaru zůstanou několik let. Státní kasu to bude odhadem stát 690 milionů korun.

Žádná procházka růžovým sadem

Lógar má pověst klidné provincie v závětří. S hlavním městem Kábulem jej spojuje na místní poměry luxusní asfaltka. "Je úplně nová, lepší než některé silnice v Česku," popisuje Sabina Středová. "Šedesát kilometrů z centra oblasti Pol-e´Alamu do Kábulu ujedete za hodinu a půl," dodává.

Čeští vojáci nastupují do airbusu směr Lógar.Jenže nejoblíbenějším cílem teroristů jsou právě konvoje na cestách. S oblibou chystají výbušné pasti. Češi proto pečlivě cvičili hlavně to, jak se vyhnout léčkám na silnicích. Týmu radili elitní vojáci z 601. skupiny speciální sil. "Speciálové" z Prostějova byli už dvakrát v afghánských horách lovit teroristy a vrátili se všichni.

"Hlavně nám říkali, abychom si všímali jakékoliv, i třeba drobné změny. Je vždy jen jedna cesta, po které se dá jet, proto je třeba dávat pozor na všechno. Stačí, když se objeví malý hrbol a hned riskujete, že je tam nastražená bomba," popsala mluvčí vojenská části týmu Sabina Introvičová.

Navíc i Afghánistán už zasáhla irácká infekce sebevraždných útoků. "Už neplatí, že by útočníci byli jen muži. Útočily i žena, a dokonce i děti. Při jakémkoliv kontaktu s místními musíme být velmi obezřetní," dodává Introvičová.

Foto: Tomáš Málek, ČTK, army.cz

Autor: - ttm -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ