Češi jsou největšími euroskeptiky z obyvatel sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně Chorvatska. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který zveřejnili organizátoři mezinárodní konference Globsec, jež se v Bratislava konala od pátku. Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci v neděli uvedl, že ČR na vstupu do EU vydělala a že kritický názor veřejnosti souvisí s neschopností rychle vyřešit migrační krizi.
Podle sondáže považuje EU za dobrou věc 35 procent obyvatel České republiky, opačný názor zastává 26 procent respondentů. Více než dvě pětiny (41 procent) dotazovaných v ČR uvedlo, že by země měla zůstat v EU, pro vystoupení se vyslovilo 29 procent lidí.
Obyvatelé Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska a Chorvatska hodnotili EU pozitivněji než Češi. S výjimkou ČR se EU ve zbylých šesti zkoumaných státech těší podpoře většiny obyvatel. Naopak podíl zastánců odchodu z EU je v nich nižší než v Česku. Průzkum veřejného mínění se uskutečnil v letošním únoru až dubnu.
Kritický názor veřejnosti na Evropu je podle Sobotky výsledkem neschopnosti rychlého vyřešení masivní migrační krize, která nastala před několika lety. "Evropa nebyla schopna ochránit své vnější hranice, přihlížela konfliktům, které následně generovaly obrovské migrační vlny. To všechno zhoršilo vnímání Evropy, pokud jde o bezpečnost, pokud jde o naši schopnost čelit teroristickým útokům," řekl novinářům Sobotka, který na konferenci Globsec promluvil.
Sobotka také uvedl, že ČR na vstupu do EU vydělala. "Máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Dokázali jsme využít evropské fondy pro modernizaci naší infrastruktury. Přišly investice, které by jinak nepřišly, pokud bychom nebyli v Evropské unii," řekl Sobotka. Dodal, že je potřeba častěji hovořit o tom, jaké garance prosperity a bezpečnosti zemi členství v EU dává.