Platby u lékaře přinesly sedm miliard a volební debakl
28.12.2008 13:00 Původní zpráva
Zavedení regulačních poplatků u lékařů, v lékárnách a nemocnicích bylo nejvýraznějším reformním krokem roku 2008. Ministr Julínek tvrdí, že poplatky zkvalitnily péči o pacienty. Ti si to ale podle výsledků krajských a senátních voleb zřejmě nemyslí.
Od ledna 2008 se za každou návštěvu lékaře platí. Za prohlídku třicet korun, za ošetření na pohotovosti devadesát, den strávený v nemocnici stojí šedesát korun a každá položka na receptu vyjde v lékárně na třicet korun.
ČTĚTE TAKÉ: Opozice slaví. Ve sněmovně zrušila poplatky u lékaře
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tvrdí, že poplatky splnily účel, čili regulovaly zbytečné návštěvy lékařů. Dokazují to i tvrdá data: ubývá lidí, kteří si chodí do ordinací jen popovídat, a lékař má potom víc času na ty, kdo pomoc opravdu potřebují. Nejvíce se to projevilo na pohotovostech, které hlásí největší úbytek pacientů.
Jen za první půlrok fungování poplatků pacienti zaplatili 2,6 miliardy korun. "Předpokládáme, že za celý rok 2008 by se mělo vybrat něco přes sedm miliard korun," říká náměstek ministra Pavel Hroboň. Tyto peníze jdou na modernizaci ordinací, zvyšování platů sester a na celkové zkvalitnění péče o pacienty. Protože však neexistuje žádný orgán, který by tyto výdaje kontroloval, lidé se bojí, že jejich peníze končí v kapsách lékařů a lékárníků.
ČTĚTE TAKÉ: Březen ´08: poplatky vyprázdnily čekárny u ordinací
O přesnou podobu poplatků se po celý rok, tedy už za chodu, vedla urputná bitva. Od ledna platil systém prakticky bez výjimek, později se podařilo lidovcům prosadit, aby za pobyt v nemocnici nemuseli platit novorozenci. Na stole ale byla celá řada dalších návrhů - osvobození dětí do 6 let, do 18 let, penzistů apod.
Opozice, pro niž se poplatky staly ideálním politickým klackem, tvrdí, že "julínkovné" zhoršilo dostupnost zdravotní péče. "Jde hlavně o lidi odkázané na příjmy kolem šesti sedmi tisíc," tvrdí stínový ministr zdravotnictví z ČSSD David Rath. "Mám informace, že takových jsou u nás statisíce."
Možná i tito lidé v říjnu rozhodli o výsledku krajských a senátních voleb. Sociální demokracie při volební kampani vsadila právě na poplatky a propagovala jejich zrušení. A propadák ODS i dalších vládních stran potvrdil, že to byl pro ČSSD tah správným směrem.
I mnozí pravicoví politici svádějí vinu za volební prohru na Julínkovy poplatky. "Prohráli jsme na poplatcích v lékárnách. Placení u lékaře jsme lidem jakžtakž vysvětlili, ale s lékárnami to pořád nejde," argumentuje dnes už bývalý hejtman Pardubického kraje Ivo Toman (ODS). A podobný názor mají i lékaři. Třiašedesát procent z nich si podle výzkumu agentury STEM/MARK myslí, že reforma byla hlavním důvodem volební prohry ODS.
Jak fungují poplatky (údaje za 1. pololetí roku 2008) |
Zdroj: MZČR |
Těsně po podzimních volbách položil ministr na stůl stěžejní čtyři zákony: o zdravotních a specifických službách, o záchranné službě a o zdravotním pojištění. Na jejich konečném znění se ale s koaličními stranami shodoval jen těžko. Nejspornějšími body byly potraty a správná definice péče placené ze zdravotního pojištění.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Karel Šanda, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.