Česká pomoc Africe? Utopené miliony

Domácí
25. 10. 2014 18:00
Zambie patří mezi země s největší dětskou úmrtností na světě.
Zambie patří mezi země s největší dětskou úmrtností na světě.

Více než dvacet milionů korun zaplatilo Česko v rámci rozvojové pomoci za projekt Škola pro porodní asistentky v Zambii. Když nedávno tento africký stát navštívil český lékař, zjistil, že v neudržované třídě se už rok nevyučuje.

Prázdná učebna, nepořádek, oprýskané stolky, potrhané židle, zdravotnické pomůcky naházené bez ladu a skladu ve skříňce. Pohled, jaký se otevřel českému gynekologovi Josefu Donátovi v jednom oddělení zdravotnické školy v západní části Zambie, vyrážel dech.

"Byl to pro mě opravdu šok," řekl časopisu TÝDEN profesor Donát. V části školy, která má za nemalého českého příspěvku vzdělávat porodní asistentky a asistenty, se očividně už delší dobu neučilo. Když mluvil s ředitelkou vzdělávacího zařízení, řekla mu, že o tento studijní obor není zájem, ale že příští rok by snad mohl znovu začít fungovat.

"Jestli se ten obor nevzkřísí, jsou to vyhozené miliony," tvrdí Donát, jenž má s humanitární pomocí v Africe vlastní zkušenosti.

Ministerstvo zahraničí tvrdí, že v žádném případě nejde o vyhozené peníze. Podle něj projekt v zambijském Mongu, hlavním městě Západní provincie, splnil cíl, pomohl se vzděláním porodních asistentek i se zlepšením péče o matky a děti.

Pomoc rodičkám a dětem

Zambie patří mezi země s největší dětskou úmrtností na světě. Jen kojenců zemře bezmála 70 na 1000 narozených (ve vyspělých zemích to jsou zhruba jen tři děti). Důvodem je právě i nedostatečná těhotenská, porodní a poporodní zdravotní péče, což je způsobeno rovněž malým počtem kvalifikovaného personálu včetně porodních asistentek.

Proto se Česko, respektive Česká rozvojová agentura spadající pod ministerstvo zahraničí, před pěti lety rozhodlo otevřít v nemocnici a zdravotní škole Lewanika speciální studijní obor pro porodní asistentky, vybavit ji potřebnými pomůckami a vybudovat i další navazující zázemí. Pro tento záměr vybrala agentura Arcidiecézní charitu Praha. Zpočátku se plán nejspíše vyvíjel příznivě, o kursy byl v okolí zájem a učebna byla plná. Zlom patrně nastal, když Česko přestalo tento studijní obor finančně podporovat.

"Zajistili a proškolili jsme vyučující, pořídili vybavení nezbytné pro výuku a uhradili provozní náklady. V dalších fázích jsme vybavili provizorní studentskou ubytovnu a knihovnu při škole nábytkem, dodali zdravotnické nástroje, přístroje a vybavení do okolních zdravotnických center a do nemocnice Lewanika, postavili odpovídající studentskou ubytovnu a rekonstruovali internát u vesnického zdravotního zařízení, kam studenti vyjíždějí na praxi," vypočítává Arcidiecézní charita, podle níž se obor dobře rozjel a zájem studentů byl velký.

Neutěšené místo

Na svých webových stánkách zveřejnila i několik fotografií z učebny pro porodní asistentky, na kterých jsou studentky a studenti zachyceni při výuce. Jaká je současnost, jak ji na vlastní oči viděl český lékař Josef Donát?

"Navštívil jsem všechna oddělení všeobecné nemocnice i všechny prostory Zdravotnické školy Lewanika v Mongu, diskutoval s vedením školy a jejími učiteli, mluvil se studenty z jiných oborů, viděl jsem dostatek lůžek nebo sanitních vozů, ale taky zdevastovanou učebnu, novou poloprázdnou ubytovnu postavenou z dotačních prostředků České rozvojové agentury nebo neutěšené umístění nevyužitých výukových pomůcek a učebnic," popsal TÝDNU svůj zážitek Donát.

Podle něho patří mezi největší chyby, že v nemocnici a zdravotnické škole v Mongu chybějí vysokoškolsky vzdělaní a zkušení odborníci. "Neodbornost, to je základní problém, nedostatek kvalifikovaných učitelů a nedostatek klinické praxe, na to si stěžovali i studenti," tvrdí Donát.

Proto například viděl v inkubátorech nedonošence v dekách, ačkoli mají být nazí. Viděl i moderní postele a noční stolky, dětské postýlky, ale zároveň dvě prastará a nevyhovující porodní lůžka.

"Zbývá určité dovybavení především novými porodními lůžky, ale především dlouhodobá pomoc odborníků. Dosavadní politika dvou nebo tří krátkodobých, maximálně čtyřtýdenních pobytů několika českých lékařů za účelem doškolování místního personálu postrádá smysl, jde spíše o drahou exotickou turistiku," myslí si Donát, podle něhož by čeští experti měli pobýt v Zambii alespoň půl roku.

Spokojené ministerstvo

Donát se několikrát obrátil kritickými dopisy na ministerstvo zahraničí, naposledy po svém letošním návratu z Afriky, tím si ale především vysloužil pověst notorického stěžovatele. Ministerstvo nenašlo v projektu žádné zásadní závady, což podle něho dokládá i kontrola, která se uskutečnila přímo v Zambii v uplynulém roce.

Česko posílá miliardy

Oficiální rozvojová pomoc poskytovaná českou vládou dosahuje asi 4,4 miliardy korun ročně. Z toho dvě třetiny plynou prostřednictvím mezinárodních organizací (EU, OSN) a třetina tvoří bilaterální pomoc, kterou mimo jiné poskytuje Česká rozvojová agentura. "Asi pětina naší pomoci směřuje do subsaharské Afriky, kde jsou našimi partnery především dvě země - Etiopie a Zambie. Česká republika neposkytuje rozvojové půjčky, veškerá naše pomoc jsou tedy nevratné granty," uvedl ředitel České rozvojové agentury Michal Kaplan. Agentura podporuje především vzdělávání, zdraví, přístup k pitné vodě, zvyšování produkce zemědělství a udržitelné zdroje energie. "Pokud již v rámci našich projektů dodáváme nějaké stroje či zařízení, vždy dbáme na to, aby naše projekty byly udržitelné, tedy aby se partnerská strana podílela na nákladech a uměla výsledky projektů využívat i poté, co naše podpora skončí," dodal Kaplan.

"Uvedený projekt byl po ukončení hodnocen pozitivně jak z hlediska přínosu pro vzdělávání porodních asistentek, tak dopadů na zdravotní péči o těhotné a rodící ženy i hospodárnosti využití finančních prostředků," sdělilo TÝDNU ministerstvo. V hodnotící zprávě se mimo jiné píše, že kontrolní tým navštívil asi třetinu absolventů školy pro porodní asistentky z let 2010 až 2012, kteří po absolvování kursu pracují v Západní provincii. "Na základě těchto pohovorů a pozorování může tým konstatovat, že projekt jednoznačně zlepšil životní situaci rodiček: zpřístupnil a zkvalitnil jim zdravotní péči před porodem, během porodu i po porodu, a to v dlouhodobém horizontu," píše se v šedesátistránkovém dokumentu.

Zpráva ovšem zároveň varuje před tím, co se posléze potvrdilo i profesoru Donátovi při jeho soukromé cestě do Zambie před několika měsíci - klesající zájem studentů. "Vysoká míra udržitelnosti je zajištěna tím, že obor byl plně zařazen do zambijského vzdělávacího systému a je plně financován ze zambijských zdrojů. Jeho vysokou udržitelnost v současné době ovlivňují dva negativní faktory: nenaplněný počet učitelů a klesající zájem studentů o obor," upozorňuje se ve zprávě.

Nový kurs v lednu?

"Jako dobře fungující jsme projekt ukončili v roce 2012 a předali ho nemocnici v Mongu," uvedl David Flak z Arcidiecézní charity Praha.

Také podle aktuálního vyjádření České rozvojové agentury se investice v Zambii vyplatila. "V rurálních oblastech Západní provincie došlo ke zvýšení kvalifikace porodních asistentek a asistentů, a došlo tak ke snížení mateřské a dětské úmrtnosti," sdělila TÝDNU Eva Pastorková z agentury.

"V současné době probíhá příprava pro otevření nového oboru, a to povýšení oboru porodní asistentky na 'Registered midwifery', která je zakončena diplomem. Vzhledem k tomu, že otevření nového oboru musí splňovat příslušné podmínky, začalo se s přípravou na začátku roku," poznamenala Pastorková, podle níž se s výukou začne v lednu 2015. Na následující roky má agentura vyčleněno dalších několik milionů a tvrdí, že si jejich smysluplné využití ohlídá i osobními kontrolami přímo v Africe.

Spolupráce s Arcidiecézní charitou hodnotí Česká rozvojová agentura slovy "bez závažných komplikací". Jediný problém podle ní představovala dodávka nekvalitního nemocničního vybavení, které ale bylo následně vyměněno.

Rozvojová zdravotnická pomoc Zambii nyní pokračuje ve spolupráci s Charitou ČR a podle České rozvojové agentury jsou do ní zapojeni kvalifikovaní gynekologové, jejichž cesta do Afriky je naplánována na tento měsíc. "Naší snahou je také zajistit působení odborníka (gynekologa) v Zambii na delší časové období, přibližně jeden rok. Potýkáme se však s nezájmem ze strany českých lékařů," dodala Pastorková.

Humanitární pomoc

Kromě rozvojové pomoci poskytuje Česko také pomoc humanitární - především po přírodních katastrofách, ozbrojených konfliktech nebo jako podporu zemím s komplexními humanitárními problémy. Letos na tyto účely vyčlenilo ministerstvo zahraničí stejně jako v uplynulém roce 73 milionů korun. Například v únoru schválil ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvolnění tří milionů korun na okamžitou pomoc obyvatelstvu Ukrajiny v souvislosti s násilným potlačením protivládních demonstrací.

Česko rovněž tradičně pomáhá uprchlíkům, kteří opustili svou zemi kvůli ozbrojenému konfliktu. Do této kategorie patří například 4,5 milionu korun pro syrské běžence a místní komunity v Libanonu. Další peníze poslalo Česko do zemí, které zasáhly přírodní katastrofy. Ministerstvo v květnu uvolnilo pět milionů korun na humanitární pomoc pro Srbsko a Bosnu a Hercegovinu, které byly postiženy ničivými povodněmi a sesuvy půdy. Součástí podpory bylo i poskytnutí velkokapacitních čerpadel.

Několik milionů korun vyčlenilo v červnu ministerstvo zahraničí na tři projekty zaměřené na obnovu Filipín, které zasáhla série přírodních neštěstí. Jedním z projektů je obnova obydlí a prevence před dalšími ničivými katastrofami. Zatím poslední humanitární akcí jsou tři miliony korun na okamžitou pomoc zemím západní Afriky postiženým epidemií eboly. Byl podpořen projekt zdravotní péče poskytované Lékaři bez hranic v Libérii.






Autor: Pavel BarochFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ