Česká úřednice odlétá bojovat za velryby
29.05.2008 06:00 Původní zpráva
Suchozemské Česko bude rozhodovat o osudu vorvaňů a plejtváků. Na jubilejní šedesátou konferenci o velrybářství posílá svého zástupce. V chilském Santiagu pobude bez pár dnů měsíc. Náklady na pobyt úřednice Pavly Hýčové ministerstvo životního prostředí nevyčíslilo, ale budou se pohybovat v řádu desítek tisíc korun.
"Částku hradí ministerstvo životního prostředí ze svého rozpočtu. Skládá se z letenky, která byla dlouhodobě rezervovaná, a z poplatku za ubytování v hotelu, kde se konference koná," řekl pro server TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Zapomněl však na diety pro úřednici Pavlu Hýčovou, která jediná bude Česko na konferenci zastupovat.
Za velryby
Na zasedání bude Hýčová už poněkolikáté od roku 2005, kdy Česká republika do Mezinárodní velrybářské komise vstoupila. Letošní zasedání začíná již ve čtvrtek a končí 27. června. "Při projednávání odborných záležitostí bude delegace upřednostňovat hledisko ochrany přírody a princip rozumného využívání živé přírody," slíbil mluvčí.
Ministr životního prostředí Martin Bursík ve středu po zasedání vlády, která měla návrh na delegáty na programu, dokonce o konferenci ani nevěděl. "To byl bod bez rozpravy. Nevím nic bližšího," řekl.
Japonsko proti Austrálii
Celá věc má však i vážnější rozměr. Ve světové velrybářské organizaci probíhají tvrdé boje. Rozhoduje se tam, kolik velryb bude uloveno. Na jedné straně stojí Japonsko, které každý rok vyráží lovit stovky kytovců kvůli "vědeckým účelům".
Na druhé straně pak země jako Austrálie, která chce lov co nejvíce omezit a vzácné mořské živočichy chránit. Každý stát do organizace zve nové a nové zástupce, aby mělo jeho křídlo při hlasování většinu. "Existuje velká lobby států, které chtějí prolomit zákaz komerčního lovu. Proto je náš hlas důležitý. Nejsem si ale jistý tím, že na splnění tohoto úkolu potřebujeme měsíc v místě konání konference," uvedl stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek (ČSSD).
Své zástupce má v organizaci i Rakousko. To společně s Českem velryby chrání. V současnosti komise sdružuje osmasedmdesát států světa, v roce 2002 jich bylo ještě devětačtyřicet. Letos se očekává hlasování, které by mělo upravit kvóty pro lov velryb domorodými komunitami.
Mezinárodní velrybářská komise byla založena v roce 1948. Od roku 1986 prosadila platnost moratoria na komerční lov velryb.
Foto: Greenpeace
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.