České dálnice <span>jsou předražené</span>, říká další studie

Domácí
4. 6. 2008 13:20
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační foto z otevírání nového úseku dálnice D3.Nekoncepční, neprůhledné a výrazně předražené. Tak popisují zástupci neziskových organizací výstavbu dálnic v Česku. Sdružení Oživení a Ekologický právní servis ve společném projektu porovnávají dostupné studie o cenové náročnosti tuzemských autostrád.

Jeden kilometr dálnice vyjde v Česku podle mezinárodních studií až na pět set milionů korun. V sousedních zemích stojí přitom o polovinu méně. Dražší je u nás i postavit obyčejné betonové mosty - oproti Německu o 30 procent. 

ČTĚTE TAKÉ: Most pro medvědy stojí půl miliardy. Chodit po něm nebudou

Spor o cenu tuzemských dálnic se vleče již roky. Neziskové organizace nyní porovnaly jejich závěry a bijí na poplach: podle jejich výsledků totiž nejen že ministerstvo dopravy a jemu podřízené státní organizace plýtvají penězi, ale navíc se snaží své jednání maskovat.

Ceny dálnic ve vybraných zemích EU

 země

 cena (mil. Kč/km; 2 x 2 pruhy, běžný terén)

Řecko

84

Německo 

 cca 280

Velká Británie

 cca 280

Česko

 500

 zdroj: Mott MacDonald, 2006

"Nechat si vypracovat kontraanalýzu na objednávku samozřejmě nic neřeší. Pouze tak dochází k dvojitému mrhání státních prostředků," zlobí se Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.

Jediný dostupný rozbor, který hovoří ve prospěch úředníků, si totiž objednalo Ředitelství silnic a dálnic.

Závěry této studie sice hovoří o tom, že ceny v tuzemském dopravním stavitelství jsou srovnatelné se zbytkem Evropy, autorem analýzy je však společnost IBR Counsulting. A jejím většinovým vlastníkem je firma Valbek, která pravidelně dává na projektování českých dálnic milionové zakázky.

Cena za 1 km české dálnice

stavba

MD SR

IBR

ŘSD 

D11

203,07

218,55

296,63 

D8

547,74

592,39

735,06 

srovnání odhadů ceny ze studií Ministerstva dopravy SR (2004), IBR Consulting (2007) a reálných nákladů z výroční zprávy ŘSD (2006)

Společnost navíc pro výpočty své studie zohledňuje pouze předběžné náklady na stavbu dálničních úseků. Ty jsou podobné těm, které tři roky předtím odhadovalo ve své analýze slovenské ministerstvo dopravy.

Jenže reálné náklady se nakonec vyšplhaly o desítky milionů výše. "Jde tak bohužel o ukázkový příklad zkreslené analýzy. Lze předpokládat spíše záměrnou manipulaci a interpretaci dat poplatnou zájmům zadavatele. Těmito ´odbornými´ závěry se snaží obhájit vysokou cenu stavebních nákladů českých dálnic," stojí ve srovnávací analýze neziskových organizací.

Pravdivé, či účelové studie?

Analýza dále tvrdí, že "dostupné studie jednoznačně uvádějí, že předražování v řádu desítek procent je v Česku skutečným a závažným problémem" či že "ŘSD zbytečně vynakládá veřejné zdroje na zavádějící studie, jimiž klame veřejnost i politickou reprezentaci".

Její autoři proto chtějí zasáhnout. "Až se bude schvalovat výroční správa Státního fondu dopravní infrastruktury, hodláme rozeslat poslancům dopisy s výzvou, aby ukončili současné plýtvání a libovůli v rozhodování," má jasno Doucha.

Vedení Ředitelství silnic a dálnic se však proti závěrům neziskových organizací ohrazuje. "My vycházíme z odborných studií, které nám poskytli pracovníci ČVUT či Eurostatu. Pokud mají pánové tolik odvahy, že označí akademiky a evropské experty za švindlíře, tak ať to řeknou nahlas. Je ale nesmyslné ohrazovat se jakousi anonymní cenou jednoho kilometru dálnice," zlobí se mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Finance jsou vrchol nehospodárného ledovce 

Ministr dopravy Aleš Řebíček.A podobný názor dlouhodobě zastává i ministerstvo dopravy. To dosud veškeré kritiky odmítalo s tím, že jde o tendenční zprávy.

Naposledy to převedl sám ministr Aleš Řebíček v rozhovoru pro časopis TÝDEN. Studii mezinárodní kanceláře Mott MacDonald označil za účelovou.

"Říct, že kilometr dálnice u nás je dražší než v Německu, je velice neseriózní. A soukromé studie pro mě nejsou relevantní," prohlásil Řebíček.

Podle Douchy je však finanční náročnost dálničních staveb jen vrcholkem nehospodárné činnosti. Společně s kolegy dále namítá, že se v Česku konají soutěže vždy na velké úseky autostrád, což zapříčiňuje, že se do výběrového řízení mohou přihlásit jen majetnější společnosti. A vzniká tím cenový kartel.

"Jestli se tohle všechno brzy nezmění, je situace na ministerstvu zralá na personální zemětřesení," uzavírá Doucha. 

Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ