České dráhy jsou zrezivělou popelnicí Evropy

Domácí
22. 3. 2011 13:45
Regionova není nová.
Regionova není nová.

Představenstvo Českých drah se stále větší pílí mění vozový park v "muzeum veteránů". Nově třeba nakupuje 32 vyřazených rakouských vagonů z let 1980 až 1982.

Včera jsem jel dvakrát rychlíkem na trase mezi Prahou a Ostravou. Expres Ostravan táhla lokomotiva z osmdesátých let a jednotlivými vagony jsem procházel jako popelnicí Evropy.

Východoněmecká exkluzivita

Tu jsem prošel předpotopním vagónem typu Bee 246, který byl vyroben mezi lety 1966 až 1972 a v devadesátých letech kosmeticky rekonstruován, tu zase jídelním vozem ze šedesátých let a tu dalším "exkluzivním" výrobkem východoněmecké továrny Waggonbau Bautzen - vagonem typu Bpee 247 asi z roku 1972.

"Šrot na kolečkách," říkají těm vagonům, byť rekonstruovaným, zkušení ajznboňáci. Až třicet či čtyřicet let staré rámy a podvozky těchto vozů totiž užírá rez a o bezpečnosti jejich provozu mám silné pochybnosti.

Navoněná bída, to je jediný přiléhavý název pro vozový park Českých drah. A takové jsou i efektně vyhlížející motoráky značky Regionova. Pod sličným šatem Regionov se totiž skrývá rekonstruovaný motorový vůz řady 810, klasický červený motoráček z osmdesátých let. Věk kolem třiceti, zdraví pochybné. "Pro strojvedoucího je to neuvěřitelně hlučná jízda na tvrdém podvozku. Když brzdím, je to, jako když přistává letadlo," popsal mi před časem odborář Libor Poláček z Federace strojvůdců, jak se kočíruje právě Regionova. Podle strojvůdců jsou to i neuvěřitelně poruchové vozy a někdy z deseti jízd dojede jen pět vlaků, na Liberecku se jedna souprava za jízdy dokonce roztrhla.

Strojvedoucí na letité lokomotivě.Jódlování za pakatel

Nyní se firma České dráhy znova rozhodla svoje muzeum rozšířit o veterány z Rakouska a ohlásila nákup 32 vyřazených vagonů z let 1980 až 1982, kterými už rakouští cestující odmítají jezdit. Mezi rezivými popelnicemi, které putují po českých kolejnicích, ještě poslouží jako luxusní vagonky. A prý je to výhodná koupě, takové "jódlování za pakatel".

Jen mi je líto těch Rakušanů, kteří do nich v Břeclavi nebo v Brně s naprosto nechápavými výrazy ve tvářích nastoupí.

Tuzemští cestující jsou ovšem vedením drah svérázně ujišťováni, že ze států bývalé východní Evropy jsme na tom s vozovým parkem vlastně nejlépe. Třeba v Polsku prý ještě vládne "železniční středověk".

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ