Českým vědcům Petru Šváchovi a Emilu Kučerovi se v posledních dnech zdá, že jsou v indickém vězení spíš kvůli stávkujícím justičním pracovníkům v Dárdžilingu než proto, že sbírali hmyz v národním parku. Stávka už zmařila jejich propuštění na kauci. V pondělí se konalo jen formální soudní stání.
"V případu českých entomologů Šváchy a Kučery nedošlo k žádnému posunu. Pondělní soud byl pouze formální. Soudce u sebe neměl ani spis k případu. Vše se odvíjí od toho, že se stávkuje," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Zuzana Opletalová, tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí. K soudu dokonce nedorazil ani advokát českých vědců, protože také stávkuje.
ČTĚTE TAKÉ: Čechům hrozí za sběr hmyzu v Indii až sedm let
České zastupitelské úřady se proto snaží co nejrychleji dostat případ z Dárdžilingu do Kalkaty, kde má Česko konzulát a hlavně - žádná stávka tam není. Soudy v Dárdžilingu nepracují už přes týden a stávka může podle tamějších informací trvat klidně další měsíc. Justičním pracovníkům totiž vadí, že se některé soudy mají stěhovat jinam.
Pokud by se případ začal projednávat v Kalkatě, podali by čeští diplomaté novou žádost o propuštění na kauci. První žádost se měla projednávat 30. června, kvůli stávce k tomu ale vůbec nedošlo. Zároveň by se snažily získat pro Šváchu a Kučeru nového právníka, v pořadí už třetího. Ten by měl být také přímo z Kalkaty.
ČTĚTE TAKÉ: Generální stávka oddaluje proces s dvěma Čechy v Indii
Entomologové jsou podezřelí z toho, že porušili zákon o ochraně přírody - 22. června sbírali larvy hmyzu v národním parku Singalia poblíž města Dárdžiling. Hájí se ale tím, že nevěděli, že jsou na chráněném území, a že hmyz sbírali pro vědecké účely. Hrozí jim až sedm let žaláře.
Případ vyvolal mezi vědci z celého světa vlnu nevole. Několik set jich adresovalo výzvu indickému premiérovi, ve které obhajují české kolegy, že hmyz sbírali z vědeckých důvodů, a žádají jejich propuštění.
Ilustrační foto: profimedia.cz