Plýtvání ve zdravotnictví
České zdravotnictví ročně proplýtvá 43 miliard
31.10.2010 14:54
Z balíku peněz na české zdravotnictví se každým rokem „ztratí" zhruba šestina. V absolutním čísle to dělá asi 43 miliard korun. V nedělní Partii televize Prima to připustili šéfové českých zdravotních pojišťoven. Za ty peníze by se přitom dala zaplatit léčba 30 tisíc lidí s rakovinou tlustého střeva nebo koupit drobný zdravotnický materiál pro ostravskou fakultní nemocnici na dalších pětatřicet let.
Podle zdravotních pojišťoven je třeba peníze v systému daleko lépe hlídat. Plýtvají jimi jak pacienti, tak poskytovatelé - tedy nemocnice a lékaři. Dokládají to prý různé příklady z praxe.
„Třeba ještě nedávno byly nemocnice schopny zaplatit za totální endoprotézy kyčelních kloubů sedmdesát až osmdesát tisíc korun. Jen co se zavedly internetové aukce, cena umělých kloubů klesla na třetinu. Dnes za ně platíme dvacet až třicet tisíc," řekl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.
Podobné je to podle něj s léky. Za ně Česko platí asi o patnáct procent více, než by mohlo, protože stát nestíhá ceny léků v zákonných lhůtách regulovat. „Cenotvorbu má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, který léta nestačí ceny přehodnocovat. Ten proces by se měl dít nepřetržitě, ovlivňuje ho například momentální kurz koruny," pokračoval Horák. Pojišťovna podle něj nemá nástroje, jak tato plýtvání ovlivnit.
Nemocnice přesto podle něj na péči mají. Pokud některé hrozí, že budou odmítat pacienty, protože vyčerpaly roční limit od zdravotních pojišťoven, jde podle Horáka jen o mediální nátlak. Podobně se vyjádřil i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. „Nemocnice dobře vědí, kolik peněz mají, a je jen potřeba, aby si plánované výkony lépe rozvrhly," shodli se oba. Současně poradili pacientům: pokud vás nemocnice odmítne, obraťte se na svou pojišťovnu, péči vám domluví jinde.
Heger: nemocnic je přebytek
Do rozpočtu na české zdravotnictví se v loňském roce vybralo 286,6 miliard korun, z toho 240 miliard tvořily veřejné výdaje. To je o třicet procent více než před pěti lety. „Za pět let se nám ve zdravotnictví situace finančně zlepšila o třicet procent, přitom se fakticky mnoho nezměnilo," potvrdil neefektivní nakládání s penězi ve zdravotnictví také ministr zdravotnictví Leoš Heger v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Podle Hegera je například obrovský přebytek nemocnic, ale chybí politická vůle jejich počet snížit. Další peníze se „zbytečně" vynakládají na dlouhodobě nemocné seniory, kteří leží místo v domově seniorů v nemocnicích. „V domově seniorů musí odevzdat dlouhodobě ležící člověk, kterého si nechtějí vzít příbuzní domů, osmdesát procent svého důchodu. V nemocnici si připlatí jen šedesát korun na den," podotkl Heger. Do budoucna se částka zvýší na stokorunu za den.
Heger se přesto bude snažit do systému přivést víc peněz. Třeba tím, že srovná platby na zdravotní pojištění. Stejně budou odvádět zaměstnanci i živnostníci. „Od roku 2012 se to bude narovnávat. Platit by měli všichni stejně, pojištění by se mělo odvozovat procentně z daňového základu. Živnostníky je sice třeba podporovat, ale měli bychom to dělat cestou daňových zvýhodnění, ne odvodem zdravotního pojištění," vyjádřil se Heger.
Se změnou podle Hegera souhlasí i ministr financí Miroslav Kalousek. Pro státní pojištěnce by se mohly platby zvýšit od ledna 2013.
Peníze přinese i plánované zavedení nadstandardu. Za lepší péči by si lidé měli mít možnost připlácet od ledna roku 2012. „Vymezíme standard a nadstandard v materiálových záležitostech, například pokud jde o čočky nebo umělé klouby. Pokud jde o lékařské výkony, o těch je třeba teprve diskutovat s odbornými společnostmi," řekl.
Obecně by přitom měl platit princip: pokud existují na určitou nemoc dva léčebné postupy, které jsou stejně účinné, ale jeden je ekonomicky výhodnější, tak bude pojišťovna hradit právě tento výkon levnější. „Za dražší výkon si pacient připlatí," upřesnil ministr. Zrušení paragrafu, který zakazuje připlácet si za léčbu, je podle Hegera vůbec první krok k reformě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.