Česko: ekonomická krize ustupuje, nesnášenlivost roste

Domácí
20. 8. 2015 06:01
Ubylo protestních akcí směřujících proti Romům. Protiromské hnutí se rozšiřuje o antiislamismus a nenávist k imigrantům (ilustrační foto).
Ubylo protestních akcí směřujících proti Romům. Protiromské hnutí se rozšiřuje o antiislamismus a nenávist k imigrantům (ilustrační foto).

Hospodářský růst o dvě procenta v roce 2014 naznačil, že ekonomická recese končí. "Letos se Česku mimořádně daří, ekonomika zaznamenala nárůst o víc než čtyři procenta. Napětí ve společnosti přesto stoupá. Protiromské hnutí se rozšiřuje o antiislamismus a nenávist k imigrantům," uvedla ve středu ve své zprávě Social Watch, mezinárodní síť občanských organizací, které se zabývají společenskými problémy.

Podle Eurostatu zažádalo v prvním pololetí v Česku o azyl 784 uprchlíků. "Strhla se u nás panika kvůli islamistům, kteří tady ještě ani nejsou, ale v rámci přerozdělování uprchlíků v Evropské unii by přijít mohli," uvedl Tomáš Tožička, editor zprávy a autor části věnované rozvojové problematice. Ubylo však protestních akcí směřujících proti Romům. "Nenávist vůči islamistům v podstatě nenávist vůči Romům upozadila," řekl Tožička.

Pomoc v rozvojových oblastech však Česká republika obecně neplní tak, jak by měla. Při vstupu do Evropské unie se přitom zavázala, že na rozvojovou spolupráci bude do roku 2015 přispívat 0,33 procenta hrubého národního důchodu (HND). Podle zprávy Social Watch však Česká republika přispívá třikrát méně, než k čemu se původně zavázala.

Pro země patřící do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je vytyčenou hranicí pro přispívání rozvojovým zemím 0,7 procenta HND. Na světě je však zatím jen pět zemí, kterým se toho podařilo dosáhnout - Dánsko, Švédsko, Norsko, Lucembursko a Spojené království.

Autor: Jan MůčkaFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ