Zisk rakouských bank v Česku bohatě pokryl ztráty, které tyto banky utrpěly při expanzi do dalších států střední a východní Evropy. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala rakouská národní banka. Česko je pro rakouské bankéře dlouhodobě zdaleka nejvýdělečnější zahraniční zemí.
Analýza měla sloužit jako příspěvek do debaty, zda expanze rakouských bank na Východ skončila po 27 letech od pádu komunismu úspěchem či neúspěchem. Banky totiž v Rakousku čelí kritice za za některé neuvážené investice třeba v Maďarsku nebo na Ukrajině, které skončily výrazným prodělkem. Závěry šetření rakouské národní banky jsou ale jednoznačné.
"Tažení" na Východ se v celkovém součtu rakouským bankám bohatě vyplatilo, ovšem zejména kvůli zisku z podnikání v České republice. Banky se sídlem v Rakousku vydělaly na investicích ve východní Evropě v letech 2003 až 2015 celkem 25 miliard EURO (675 miliard korun). Naproti tomu odepsaly 8 miliard za ztrátové obchody. Celkově se tedy jedná o zhruba sedmnáctimiliardový zisk (459 miliard korun).
Na tomto zisku se zdaleka nejvyšší měrou podílely dceřiné společnosti rakouských bank v České republice. Ty totiž během dvanácti let vydělaly svým majitelům 8,5 miliardy EURO (230 miliard korun), tedy zhruba polovinu celkového výdělku ze zahraničních akvizic ve střední a východní Evropě. Až na druhém místě se umístilo Rusko, kde rakouské banky ve stejném období vydělaly "jen" 5,9 miliardy EURO. Zisk z Česka se tak nejvyšší měrou podílel i na celkově kladné bilanci tažení rakouských bank na Východ.
"Touto statistikou můžeme podepřít tvrzení, že tato expanze neskončila selháním," uvedl v pondělí ve Vídni generální ředitel rakouské národní banky Philip Reading. Zároveň ale připomněl, že výsledky podnikání rakouských bank v na Východě se liší případ od případu. Nebýt "fenomenálního" úspěchu zejména v České republice, celková bilance rakouské bankovní expanze na Východ by byla mnohem horší. Zejména na Ukrajině, ve Slovinsku a Maďarsku totiž rakouské banky výrazně prodělaly.