Evropská komise (EK) bude po Česku chtít, aby povinně přijalo dalších skoro 3000 uprchlíků, a to pouze pár měsíců poté, co se Praha rozhodla dobrovolně se postarat o asi 1500 běženců. Může za to mohutná uprchlická vlna, která zaplavuje Evropu od letních prázdnin.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Komise vypracovala plán na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků - na základě stanovených kvót to má být 2978 lidí. Slovensko má podle ní přijmout 1502 migrantů, uvádí na svých stránkách nizozemský list de Volkskrant. Údaje potvrdil agentuře Reuters zdroj z komise.
Již dříve podle podobného klíče komise přistoupila k přerozdělování prvních 40 tisíc osob způsobilých žádat o azyl - EU se na summitu v červnu dohodla, že tyto běžence si jednotlivé státy přeberou dobrovolně.
Šéf komise Jean-Claude Juncker má další plán přerozdělení uprchlíků oficiálně zveřejnit ve středu. Čeští i slovenští představitelé možnost povinných kvót pro přerozdělování imigrantů v rámci Evropské unie dlouhodobě odmítají, stejný postoj mají i některé další unijní země. Proti je například Británie, která ale nemá stejně jako Irsko či Dánsko se zbytkem unie domluvenou společnou imigrační politiku.
V uvedeném celkovém množství lidí jde o žadatele o azyl, kteří představují zátěž opět zejména pro země ležící na vnějších hranicích Evropské unie. Z nich je v Itálii 15.600 a v Řecku 50 400. Největší podíl má ale Maďarsko (54 tisíc lidí), kam prchají migranti takzvanou balkánskou cestou..
Největší počet má přijmout Německo (přes 31 tisíc), Francie (24 tisíc) a Španělsko (skoro 15 tisíc). Nejmenší podíl má naopak Malta (133) nebo Kypr (274).
Plán Evropské komise pro přerozdělení uprchlíků: |
Země Počet uprchlíků |
Zdroj: de Volkskrant |