Česko nebude mít vědeckého diplomata v Británii, ta by o to stála

Domácí
17. 7. 2016 10:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česko zatím neuvažuje o zřízení postu vědeckého diplomata ve Velké Británii, přestože se ostrovní stát nedávno rozhodl vystoupit z Evropské unie. Britský vědecký atašé v ČR Otakar Fojt by ale svůj český protějšek v Londýně uvítal, řekl, že zvláště v současnosti po brexitu by se tím udržely dlouho budované vědecké vazby. Doposud byli Britové pro Českou republiku v rámci Evropské unie třetím největším investorem v oblasti výzkumu a podíleli se až na 62 procentech projektů s českou vědeckou účastí.

"Věda je mezinárodní a nezná hranice. Britská věda má světovou úroveň a Britové jsou pro českou vědu významní partneři. V posledních pěti letech byli britští vědci třetí nejčastější autoři ve spojených publikacích s českými vědci, hned za Spojenými státy a Německem," uvedl Fojt.

O zřízení postů pro vědecké diplomaty rozhoduje sekce Úřadu vlády, kterou vede vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. Bělobrádkova mluvčí Adéla Klimešová řekla, že se posty plánovaly hodně dlouho dopředu nehledě na výsledek britského referenda. Od příštího roku by tak měl druhý český vědecký diplomat působit ve Spojených státech. První diplomatka ČR pro vědu Delana Mikolášová již od loňského podzimu působí v Izraeli.

"Kvůli omezeným prostředkům a kapacitě se musíme soustředit jen na několik bodů. Pro pilotní programy mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji byly vytipovány USA, Izrael, Německo, Jižní Korea a Taiwan," reagovala Klimešová. Bělobrádkův úřad považuje tyto země jako vzor v uplatnění výsledků do praxe, v čemž Česko pokulhává.

Jaký bude vývoj po brexitu, se zatím neví. "Dokud Spojené království zůstává jako člen EU, platí pro britské vědce v přístupu k evropským projektům stejná pravidla jako pro všechny ostatní a britští vědci by neměli být nijak diskriminováni," odpověděl Fojt. Britští představitelé již vydali prohlášení, ve kterém ujistili vědce, že království je i nadále členem programu Horizon 2020.

"Věda zcela jistě bude součástí vyjednávacích podmínek budoucího vztahu Spojeného království a EU, a přestože dosud vyjednávání ani nezačala, pokračování vědecké spolupráce mezi britskými a evropskými vědeckými týmy je žádoucí a užitečné pro obě strany. Jakou bude mít konkrétní podobu, na to si musíme ještě počkat," dodal Fojt.

ČR s Británií spolupracuje v 7. Rámcovém programu na více než sedmi stovkách projektů, které řeší 873 týmů z ČR a 1584 týmů z Británie. Británie se v celém programu doposud účastnila více než deseti tisíc výzkumných projektů, z rozpočtu získala zhruba 7008 milionů euro. To ČR naopak pouze 288 milionů euro na více než 1100 projektů.

Samotná Británie vydala do rozpočtu EU v letech 2007 až 2013 na 77,7 milionu euro, což bylo 10,5 procent příjmu Evropské unie z členských států.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Wavebreak Media LTD

Další čtení

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady

Domácí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ