Co zedník, to podnikatel, platí zřejmě v Česku. Má totiž nejvyšší podíl živnostníků pracujících ve stavebnictví. Na celkovém počtu lidí pracujících v této oblasti se totiž "podnikatelé" podílejí více než 43 procenty. Evropský průměr je jenom 27,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Hlavním důvodem je to, že stavebnictví procházelo od roku 2009 krizí," říká Miroslav Novák, analytik trhu práce ze společnosti Akcenta. Podnikatelé podle něj neměli dostatek zakázek, a aby udrželi výrobu, převáděli své zaměstnance na takzvaný švarcsystém. V jeho rámci si pracovník sice pořídí živnostenský list, ale dál pracuje pouze pro svého původního zaměstnavatele. Ten nemusí platit odvody ani například první dny nemocenské, a ušetří tak.
Vysoký podíl živnostníků na celkovém počtu zaměstnanců je také v zemědělství, a to především kvůli soukromým sedlákům, v oblasti nemovitostí či ve finančnictví a peněžnictví. V Česku je zkrátka vysoký počet finančních poradců a pojišťováků, kteří pracují "na vlastní pěst". I v těchto oblastech patří České republice prvenství.
Celkem zde žije podle statistiků 895 tisíc podnikatelů. Na celkovém počtu lidí v produktivním věku se podílejí sedmnácti procenty. Evropský průměr je přitom jenom 14,4 procenta.
Rekordní Řekové
Česko je tak v tomto ohledu páté z osmadvaceti členských států Evropské unie. "Vyšší podíl vykazují pouze Řecko, kde podíl sebezaměstnaných dosahuje téměř třetiny všech pracujících, Itálie (22 procent), Rumunsko a Polsko, kde se pohyboval kolem 18 procent," konstatují statistici.
Živnostníci a další podnikatelé začali v České republice podle statistiků přibývat především po roce 2005, kdy se jejich počet zvýšil o 132 tisíc. Tedy téměř o pětinu. "S tím, jak nabýval na oblibě švarcsystém, tak zkrátka přibývalo podnikatelů," říká analytik ČSOB Petr Dufek. Napomohla tomu podle něj i ekonomická krize po roce 2008. "Žádný jiný dominantní důvod není," dodal Dufek.
Struktura celkové zaměstnanosti v Řecku souvisí podle statistiků s jeho geografickou polohou, kde velká část populace pracuje v obchodu, v zemědělství a v odvětvích závislých na cestovním ruchu, odůvodňují statistici prvenství Řecka.
Italští obchodníci, polští zemědělci
Pokud se týká Itálie, je velké zastoupení podnikatelů zejména v obchodu a v profesních, vědeckých a technických činnostech. "Polsko a zvláště Rumunsko se vyznačují vysokou zaměstnaností v primárním sektoru a zároveň i vysokým podílem sebezaměstnaných v zemědělství," uvádějí statistici. Situace v Rumunsku a Polsku je navíc výrazně odlišná proti všem členským zemím, pokud jde o pomáhající rodinné příslušníky.
Celkový počet těchto osob dosáhl v těchto dvou zemích téměř 1,4 milionu, tedy více než poloviny všech pomáhajících rodinných příslušníků v celé EU. "Jestliže k sebezaměstnaným přičteme i pomáhající rodinné příslušníky, tak v celé takto vymezené skupině pracuje téměř třicet procent všech Rumunů," dodali statistici.