Česko chystá nová opatření na ochranu před terorismem. Nemocnice, školy či dopravci na ně dostanou desítky milionů korun ročně. Mají zpracovat únikové plány, posílit ostrahu a nakoupit bezpečnostní zařízení.
Ačkoli čeští politici v reakcích na opakované útoky teroristů ve světě tvrdí, že nám bezprostředně nic podobného nehrozí, kontrarozvědka už loni varovala, že nebezpečí je mnohem větší, než si připouštíme. O zvýšení ochrany před terorismem rozhodla vláda letos v dubnu, nyní plány dostávají konkrétní podobu. Nejdále je ministerstvo zdravotnictví, ročně chce rozdělit až 34 milionů korun. Některé velké nemocnice mají nakoupit třeba bezpečnostní rámy nebo alarmy.
Chybějí zkušení hlídači
Ve velkých amerických nemocnicích jsou už dnes bezpečnostní rámy běžné. Odborníci ale upozorňují, že se daleko více vyplatí investovat do lidí. "Do takového personálu, který by obsluhoval nejen techniku, ale byl také v nemocnicích přítomen ve větším počtu a byl schopen reagovat nejenom při drobných incidentech, ale i v případě většího nebezpečí," říká bezpečnostní expert Jiří Dolejš. Problémem jsou podle něho nízké platy v bezpečnostních službách. Nemocnice či úřady často hlídají lidé s minimálními schopnostmi. Podstatně více by se prý mělo investovat i do bezpečnostních auditů, které upozorní na nedostatky. Teprve pak je podle Dolejše vhodné kupovat nové vybavení.
Podle Zdravotnického deníku, jenž na plán ministerstva upozornil, se dotace mají týkat 46 nemocnic, kde je více než 350 pacientů na lůžkách. Sem patří například univerzitní či krajská zařízení. Ta menší nedostanou nic, protože prý nejsou tak ohrožena, teroristé primárně útočí tam, kde očekávají velké ztráty na životech.
Celkové množství peněz a způsob jejich rozdělení musí ještě schválit vláda. Návrh je zatím v připomínkovém řízení, upozornila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Kabinet by o tom měl rozhodnout už tento měsíc.
Kostely a synagogy
Více peněz na bezpečnost půjde také do oblasti dopravy, školství či pořadatelům velkých koncertů a sportovních utkání. "Předběžně počítáme s vytvořením dotačního programu zaměřeného na ochranu takzvaných měkkých cílů v dopravě," konstatuje mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Peníze mají sloužit například na výcvikový program pro zaměstnance v dopravě, propagaci a osvětu mezi cestujícími či nácvik krizových situací.
Finance chce uvolnit i ministerstvo kultury. Stejně jako resort školství zatím nesděluje podrobnosti. V analýze vlády jsou jako ohrožené zmíněny například kostely a synagogy nebo velké hudební festivaly a koncerty. O dotace by teoreticky mohli požádat třeba správci židovských náboženských objektů v pražské Maiselově ulici či Národní divadlo, Národní muzeum nebo Národní galerie, tedy místa, kde se schází hodně turistů a současně mají silný symbolický význam.
Zapojí se i kynologové
Vedle dotací vláda schválila plán, podle nějž se na ochraně země spolu s profesionálními ozbrojenými složkami mají podílet i myslivci, amatérští kynologové nebo radioamatéři.
Při ohrožení je stát povolá do armády. "V případě útoku si každý člověk bude vědět rady a nebude zhoršovat situaci," uvedlo v té souvislosti ministerstvo obrany. To má do začátku srpna připravit kompletní znění nového zákona o branných spolcích, které mají pomáhat například i při živelních katastrofách.
Celkem jde o statisíce lidí. Plán počítá s tím, že kynologové, myslivci, ale i skauti, sportovci nebo střelci se dobrovolně registrují a poskytnou úřadům své osobní údaje s informacemi o tom, co umějí. Stát jim na oplátku zajistí zázemí pro jejich koníčky a bude dotovat jejich činnost. "Návrh má více začlenit občany, kteří mají aktivní zájem o obranu republiky," vysvětlil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Počítá se také s novými projekty pro školy. Do budoucna se zvažuje opětovné zavedení branné výchovy.
Ministerstvo obrany chce navázat na prvorepublikové tradice, kdy se na obraně země podíleli například příslušníci Sokola. Podobný systém fungoval i před rokem 1989, komunisté sloučili kynology, potápěče, amatérské letce a radioamatéry do Svazu pro spolupráci s armádou (Svazarm). Jeho nástupnická organizace sdružující 600 tisíc lidí se na přípravě nového zákona o branných spolcích podílí.
Kde všude mohou teroristé zaútočit?
* Školy - Podle vlády patří mezi nejohroženější, současně se nejhůře brání. Vedle hrozby islámského terorismu je podle vlády třeba připravit se i na variantu známou dosud jen ze zahraničí, kdy na školu zaútočí někdo z žáků.
* Nemocnice - Jsou velmi zranitelným místem vzhledem k tomu, že je v nich velké množství většinou špatně se pohybujících osob. Zdravotnická zařízení jsou prakticky nepřetržitě otevřená. Součástí areálů navíc mohou být i sklady s chemickými látkami, upozorňuje vládní analýza.
* Dopravní prostředky - Případných útoků se vláda nejvíce obává v místech, kde jsou zastávky propojeny například s obchodními centry.
* Náboženské objekty - Útoky by měly spíše symbolický význam. Největší nebezpečí zde hrozí v době velkých svátků a tam, kam chodí turisté.
* Sportovní a kulturní akce - Jsou rizikové kvůli velkému množství návštěvníků a zájmu médií. Typickým příkladem jsou velká hokejová a fotbalová utkání nebo hudební festivaly a koncerty.
* Obchodní centra - Koncentruje se v nich velké množství lidí, pro islamistické teroristy představují symbol západního způsobu života.
* Úřady - Bývá zde větší počet osob, jsou symbolem státu, teroristé mohou načasovat dobu útoku na základě úředních hodin.
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, Koncepce ochrany měkkých cílů